W czwartek, 21 lutego w Miejskim Domu Kultury w Augustowie odbyła się uroczystość rozdania nagród i stypendiów Burmistrza Miasta Augustowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.

Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk przyznał nagrody i stypendia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Laureatami nagród i stypendiów zostały osoby o wybitnych osiągnięciach wnoszące ogromny wkład w rozwój życia kulturalnego Augustowa.  W czwartek, 21 lutego zastępca burmistrza Augustowa Filip Chodkiewicz wręczył dyplomy oraz złożył gratulacje laureatom nagród i stypendystom.

Nagrodę za całokształt działalności kulturalnej w kwocie 4 200 zł otrzymała Elżbieta Granacka – pedagog, którego ogromne zaangażowanie i sukcesy edukacyjno-wychowawcze doceniła nie tylko augustowska społeczność, ale również Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznając Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2001 r., a w 2006 r. nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Od 2008 roku Pani Elżbieta pracuje jako instruktor muzyczny w Augustowskich Placówkach Kultury. Z jej inicjatywy powstało wiele zespołów, które odnoszą liczne sukcesy na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Komponuje muzykę instrumentalną oraz piosenki, pisze teksty, jest animatorką życia kulturalnego Augustowa. Elżbieta Granacka otrzymała również stypendium burmistrz Miasta Augustowa 2019 w kategorii powyżej 26 roku życia.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia o wysokim znaczeniu artystycznym w kwocie 2 800 zł otrzymali:

Krystyna Fiodorow – od 1986 roku pracuje w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie i przez cały ten czas z wielką pasją, zaangażowaniem i niesłabnącym entuzjazmem działa na rzecz upowszechniania czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Erazm Stefanowski – poeta, prozaik, eseista, felietonista, autor artykułów sportowych i wywiadów. Laureat kilkudziesięciu regionalnych i ogólnopolskich konkursów literackich, poetyckich i prozatorskich. Autor 2 książek poetyckich: „Zaprawione mirrą” i „Oskarżony Jezus Ch.” oraz tomu poezji „Nie wiary godne”. Erazm Stefanowski został również stypendystą burmistrz Miasta Augustowa 2019 r. w kategorii powyżej 26 roku życia.

Stypendium w kategorii do 26 lat w kwocie 500 zł miesięcznie burmistrz Miasta Augustowa przyznał:

Oskarowi Tomeckiemu – tancerzowi tańca towarzyskiego w Klubie Sportowym Promenada w Augustowie. Wielokrotny laureat i finalista turniejów ogólnopolskich. W grudniu 2018 r zdobył, wraz z partnerką tytuł Mistrza Okręgu Podlaskiego w tańcach latynoamerykańskich w kategorii wiekowej Młodzież. Na Mistrzostwach Polski w najwyższej klasie tanecznej A w kategorii wiekowej Młodzież + Dorośli zajął 9 miejsce.

Wiktorii  Zapolnik – tancerce tańca towarzyskiego w Klubie Sportowym Promenada w Augustowie. Wielokrotna laureatka i finalistka turniejów ogólnopolskich. Wraz z partnerem zdobyła tytuł Mistrza Okręgu Podlaskiego w tańcach latynoamerykańskich w kategorii wiekowej Młodzież. Na Mistrzostwach Polski w najwyższej klasie tanecznej A w kategorii wiekowej Młodzież + Dorośli zajęła 9 miejsce.

Karolinie Kuśmierz, której dorobek artystyczny, mimo młodego wieku, jest przeogromny. Jest laureatką kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jednym z największych dotychczasowych sukcesów Karoliny Kuśmierz jest zdobycie I miejsca  w „Golden Classical Music Awards” International Competition w Carnegie Hall w Nowym Yorku. Zdobyła również I miejsce podczas International Music Competition „Salzburg” Grand Prize Virtuoso w Austrii 2018.

Stypendium w kategorii powyżej 26 roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie burmistrz Miasta Augustowa przyznał: Elżbiecie Granackiej, Erazmowi Stefanowskiemu oraz Barbarze Gałczyńskiej – Pudlik, która od wielu lat realizuje pasje do malarstwa, literatury oraz fotografii. Eksponowała swoją twórczość na około 30 wystawach, m.in. we Włoszech, na Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. Tworzy w technice olejnej i akrylowej oraz akwareli. W swoich pracach często sięga po tematy związane z naturą oraz z motywami architektury. Maluje również portrety muzyków. Kolejną pasją Pani Barbary Gałczyńskiej – Pudlik jest działalność literacko-publicystyczna. Jej wiersze publikowane były m.in. w Klubie Literackim Nauczycieli w Białymstoku.

Nagrody i stypendia przyznawane są na podstawie Uchwał Rady Miejskiej w Augustowie od 2017 r.

Wszystkim laureatom nagród i stypendiów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

– Urząd Miejski w Augustowie –