W piątek 1 listopada 2019 r. w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych to radosne chrześcijańskie święto ku czci wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, a więc są świętymi. Święto jest to zazwyczaj mylone z Dniem Zadusznym (2 listopada), kiedy to Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Wynika to po części z faktu, że Wszystkich Świętych to w Polsce dzień wolny od pracy, dlatego to w tym dniu tradycyjnie odwiedzane są groby bliskich zmarłych.

Zwyczaje związane z obchodami tego święta obejmują modlitwy w intencjach zmarłych, procesje modlitewne na cmentarzach, zapalanie zniczy na grobach, czy dekorowanie grobowców kwiatami. Jest to również okazja do zadumy nad kruchością i przemijalnością życia. W mediach zazwyczaj wspominane są znane osoby, a na cmentarzach, szczególnie o dużym znaczeniu historycznym, organizowane są zbiórki pieniędzy na renowację i utrzymanie zabytkowych grobowców.

W tym roku już po raz jedenasty II Liceum Ogólnokształcące i Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie organizują kwestę na augustowskim cmentarzu. Od godz. 9.00 na cmentarnych alejkach wolontariusze zbierać będą datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Augustowie. Kwesta potrwa do godz. 16.00.

Augustowscy policjanci przypominają o zmianach w organizacji ruchu drogowego w rejonie augustowskiego cmentarza. Zmiany będą obowiązywały 1 listopada 2019 roku.

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, wierni pod zwykłymi warunkami  mogą uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, mogą uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny mogą uzyskać raz dziennie.

|Bart.