Z wykształcenie psycholog, z zamiłowania – i w tym miejscu pojawia się problem, co wymienić jako pierwsze? Zofia Piłasiewicz jest osobą o wielu pasjach i talentach. Osobiście poznałem Zofię Piłasiewicz jako osobę realizującą swoje szerokie zainteresowania poprzez fotografowanie, później podróże i pisanie. Właśnie w takiej kolejności.

Pani Zofia kilkakrotnie prezentowała swoje fotografie na wystawach w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury, była gościem Klubu Podróżnika APK. Jako rodowita augustowianka jest bardzo blisko związana z tą placówką kulturalną. Od kilku lat publikuje reportaże i felietony w lokalnych mediach. Jej artykuły można spotkać w turystycznym dodatku Gazety Wyborczej, Magazynie Wiosło, czy Poznaj Świat. Ma już na swoim koncie kilka książek, z których najnowsza to Podróż. Poprzednimi były: Syberyjski sen, Opowieść bezdrożna, Gruzja w pół drogi do nieba. Jest autorką bądź współautorką tekstów do albumów o Rospudzie, Kanale Augustowskim czy Literackiego Atlasu Polski /woj. podlaskie/. Laureatka konkursu KOLOSY – Gdynia 2005, za zdjęciową relację z podróży rzekami Syberii.
– Takim miejsce, które zawsze podciągało moją fantazję była mapa Syberii. Zawsze marzyłam żeby kiedyś tam pojechać. Tak się składało, że do roku 1991 było trudno tam pojechać, ale później, kiedy otworzyły się nam wrota, w końcu udało się nam zrealizować na dopływie Jeniseju marzenie pt. „spływ”. To pierwsze zetknięcie z Syberią jakość nas zmieniło. Została w nas tęsknota. (…) Po którymś wyjeździe została ciekawość związana z ludźmi. – tak Zofia Piłasiewicz mówi o początkach swojej fascynacji częścią Azji, która powszechnie kojarzona jest raczej z zimnem, bólem, niebezpieczeństwami i życiem dalekim od tego, do którego przyzwyczaili się ludzie z zachodniej części Uralu.

Tym razem Zofia Piłasiewicz korzystając z możliwości jakie daje telewizja, zaprezentowało swoją najnowszą książkę pt. Podróż szerszej liczbie odbiorców. Jest bohaterką programu kulturalnego Przystanek kultura, wyemitowanego na antenie TVP3 Białystok 15.02.2019 r. O swojej najnowszej książce, podróżach i miejscach zajmujących miejsce szczególne w jej życiu opowiada od od 9 minuty 23 sekundy programu. Podajemy link bezpośredni do tego wydania audycji TUTAJ >>>

Bart.