Rozpoczęły się żniwa. Koszenie zboża, zbieranie słomy oraz siana to nieodłączny element prac polowych w tym okresie. Jest to także czas wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach, dlatego też kierujący nimi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, zarówno podczas jazdy, jak i w czasie prac na polach. Policjanci apelują o rozwagę i radzą, jak uniknąć zagrożeń.

Żniwa to okres wzmożonych prac na roli. W czasie pracy rolnicy narażeni są na wiele różnorodnych zagrożeń związanych między innymi z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości. Szczególną uwagę zwróćmy na to, co robią nasze pociechy. Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze miejmy na oku bawiące się na podwórku dzieci. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, nie spieszmy się, a kiedy jesteśmy zmęczeni- warto prace odłożyć, odpocząć i dokończyć następnego dnia.

Policjanci radzą: 

  • nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni! 
  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień! 
  • każdorazowo sprawdzaj przed wyjazdem stan techniczny maszyn rolniczych,
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki.
  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę. Ważne jest, by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci.
  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! 

augustow.policja.gov.pl