Mniej łóżek dla tzw. pacjentów covidowych muszą zabezpieczyć szpitale w Łomży, Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Taką decyzję podjął wojewoda Bohdan Paszkowski.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Mniej tzw. łóżek covidowych będzie w szpitalach w Łomży, Hajnówce i Bielsku Podlaskim. To dlatego, by więcej miejsc było dla pacjentów z innymi chorobami.

– Zmierzamy do tego, żeby w szpitalu wojewódzkim w Łomży „odmrozić” przynajmniej 40 łóżek w zakresie chorób wewnętrznych, laryngologii, urologii. Jeżeli chodzi o szpital w Hajnówce dotyczy to zakresu rehabilitacji leczniczej. Te rzeczy są ustalane ze szpitalami i te decyzje dotyczyły także szpitala w Bielsku Podlaskim, a wcześniej w Grajewie i Sokółce – mówi wojewoda Bohdan Paszkowski.

Taka decyzja ma ułatwić dostęp do opieki medycznej pacjentom, którzy nie są chorzy na Covid-19.

– Chcemy odblokować nieco łóżek w różnych zakresach, jeżeli chodzi o takie dziedziny jak choroby wewnętrzne, rehabilitacja i chirurgia. Ma to pozwolić, żeby – z jednej strony mieć bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o opiekę nad pacjentami covidowymi, a z drugiej strony również zabezpieczać potrzeby innych pacjentów – wyjaśnia Paszkowski.

Jak wyjaśnia Bohdan Paszkowski, zmniejszenie limitów łóżek, które dla chorych na Covid-19 muszą zapewnić szpitale to efekt zmieniającej się sytuacji epidemicznej.

– Sytuacja w ostatnim tygodniu, jeżeli chodzi o zajętość łóżek przez pacjentów covidowych nieco się ustabilizowała. A łóżek covidowych zabezpieczonych mamy dużo. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i zgodnie z naszym wcześniej ustalonym planem, podjęliśmy kroki aby trochę łóżek pozwalniać – mówi Paszkowski.

Zmiany dotyczące limitów łóżek covidowych wchodzą w życie od poniedziałku (21.12).

| red: wsz

autor: Paweł Wądołowski / radio.bialystok.pl