Utrzymują się długie kolejki ciężarówek oczekujących na wyjazd na Białoruś przez przejścia graniczne w Bobrownikach i Kuźnicy – poinformowała w sobotę (26.09) straż graniczna. W Bobrownikach na odprawę trzeba czekać 33 godziny, w Kuźnicy – 18.

Kolejka ciężarówek przed przejściem w Bobrownikach w sobotę rano miała 18 km, przed Kuźnicą 12 km.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że kolejka tirów przed granicą w Kuźnicy sięga do Sokółki i „ciągle rośnie”. „Utworzono bufor przed Sokółką od strony Białegostoku” – podał Tomasz Krupa. Jak tłumaczono wcześniej, wprowadzanie strefy buforowej pomaga w organizacji, by nie utrudniać ruchu drogowego.

W ostatnich dniach taki bufor funkcjonował czasowo przed przejściem w Bobrownikach.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Katarzyna Zdanowicz poinformowała w sobotę, że na obecną sytuacje nałożyły się problemy techniczne z ostatnich dni, które były po stronie białoruskiej oraz to, że zawsze w weekendy na granicy jest więcej pojazdów. Jak informowano wcześniej, białoruskie służby celne miały awarię systemów informatycznych, kolejka tirów pojawiła się w czwartek wieczorem.

Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że w ciągu jednej zmiany odprawianych jest nawet więcej pojazdów niż zazwyczaj. Zaznaczyła, że pogranicznicy oceniają, że od poniedziałku sytuacja powinna się normować.

Kierowcy samochodów osobowych przy granicy muszą liczyć się z utrudnieniami. Ciężarówki stoją na poboczu, ale zajmują też część jezdni i trudno je wyminąć.

red: sk

autor: Katarzyna Kozłowska / radio.bialystok.pl


Informacje na dzień 27.09.2020r. (godz. 12.00) mówią o 21. km kolejce do przejścia granicznego w Bobrownikach i 40. godzinnym oczekiwaniu na tym przejściu, oraz o 18 km kolejce i 13. godzinnym oczekiwaniu w Kuźnicy.

|Bart.