Choć biblioteka w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie nie zajmuje wielkiej powierzchni, to jej czytelnicy mają dostęp do największej liczby książek, czasopism i opracowań naukowych w mieście oraz całym powiecie.

Wszystko dzięki portalowi Academica, z którym nasza Szkoła nawiązała współpracę. Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna, umożliwiająca korzystanie ze zdygitalizowanych zasobów (ponad 3 milionów dokumentów!) Biblioteki Narodowej
z komputera bibliotecznego – taka możliwość właśnie zaistniała w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

W praktyce oznacza to możliwość korzystania z cyfrowych nieprzebranych zasobów Biblioteki Narodowej w Warszawie (utworów literackich – także w wydaniach najnowszych – opracowań naukowych, podręczników itp.). System elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych zapewnia użytkownikom natychmiastowy dostęp do publikacji
z poszanowaniem prawa autorskiego. Publikacje te dostępne są nieodpłatnie w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszamy Uczniów II LO oraz wszystkich mieszkańców miasta i powiatu do korzystania z nowych zasobów naszej biblioteki.

(i)