65 razy interweniowali strażacy w województwie podlaskim po burzach, które przeszły nad regionem. Głównie usuwali połamane na drogi drzewa i gałęzie i wypompowywali wodę z zalanych piwnic i posesji.

Gwałtowne burze z bardzo silnym wiatrem i ulewami przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek (30/31.08) nad województwem podlaskim.

W nocy w centralnej i zachodniej części naszego regionu spadło ponad 30 litrów wody na metr kwadratowy – informuje Mateusz Zamajtys z Białostockiego Biura Prognoz.

– W nocy spadło sporo deszczu. W Białymstoku spadło nieco powyżej 30 litrów na metr kwadratowy. Największą sumę opadów odnotowaliśmy w okolicach Tykocina – prawie 41 litrów

– informuje Mateusz Zamajtys.

Strażacy wzywani byli 65 razy. Musieli m.in. wypompowywać wodę z garaży czy usuwać powalone drzewa z dróg. W Zawykach koło Łap gasili też pożar stodoły, w którą uderzył piorun.

W żadnym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Najwięcej interwencji było w powiatach: białostockim, wysokomazowieckim, augustowskim i łomżyńskim.

Na poniedziałek synoptycy prognozują także burze, jednak nie powinny być one tak intensywne.

Gospodarstwa bez prądu

Około 2 tys. gospodarstw domowych nie miało nad ranem w poniedziałek prądu po burzach w Podlaskiem. Wiatr powalił drzewa na linie energetyczne. Energetycy już usuwają awarie. Są one rozproszone po całym regionie – najwięcej jednak w okolicach Bielska Podlaskiego.

autor: Adam Janczewski / radio.bialystok.pl