LIST OTWARTY DO MIESZKAŃCÓW AUGUSTOWA

Szanowni mieszkańcy Miasta Augustowa,

W ostatnim czasie wszystkich nas zelektryzowała wiadomość o budowie południowo – wschodniej obwodnicy naszego uzdrowiskowego grodu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, działając metodą faktów dokonanych, przedstawiła 6 wariantów tejże budowy. Każdy z nich wprowadzał do miasta ciężki transport czyli TIR-y. Widząc to zagrożenie przystąpiliśmy do Augustowskiego Obywatelskiego Komitetu Protestacyjnego. Nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie planowania korytarzy transportowych, więc tę kwestię zostawiamy specjalistom. Jednak wszyscy zgodnie mówimy NIE TIR-om w Augustowie.

Sukcesem jest to, że w odpowiedzi na nasze działania, również inne samorządy, przez które przebiega trasa, zabrały głos w tej kwestii, wyrażając również absolutny sprzeciw.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta, Pan Burmistrz w ekspresowym tempie i bez konsultacji z pozostałymi gminami przedstawił swój wariant przebiegu obwodnicy. Radni powiatowi, Pan Kaszuba i Kotarski zaangażowali się w zbieranie podpisów pod petycją poparcia tegoż wariantu.

Dochodzą nas głosy, iż wielu mieszkańców podpisuje się pod tym pomysłem, nie mając zupełnie świadomości, że tak naprawdę wyrażają zgodę na wycinkę ok. 100 hektarów Puszczy Augustowskiej, dewastację walorów turystycznych i przyrodniczych regionu. Jednocześnie powrót TIR-ów na drogę DK16 diametralnie zmieni charakter regionu, słynącego z turystyki, zmusi mieszkańców do totalnej zmiany życia.

Mieszkańcy, którzy chcieli wycofać swoje podpisy kiedy zorientowali się pod czym się podpisują, niestety nie mogli tego zrobić, bo organizatorzy na to nie zezwolili.

W trakcie debaty w Urzędzie Miasta, stwierdziłem jasno, że nasz Królewski Gród, ze zdewastowanymi Kanałem Augustowskim i Puszczą Augustowską, skazany jest na bycie tylko „większą wiochą” , a nie znanym kurortem uzdrowiskowym.

W imieniu swoim oraz rzeszy mieszkańców, którym na sercu leży dobro i rozwój naszej ziemi, apeluję, żebyście państwo mieli pełną świadomość tego na co oddajecie swój głos.

Z wyrazami szacunku

Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Integracja”

w Augustowie

Tadeusz Jaworski

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany