Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie właśnie kończy swoją przygodę z projektem prowadzonym w ramach programu ERASMUS PLUS, na którego realizację szkoła otrzymała w 2018 roku dotację w wysokości 23 tys. euro (100 tys. zł). Przypomnijmy, że był to projekt wymiany międzynarodowej z zagranicznymi partnerami: Portugalią i Bułgarią, w której uczestniczyło 14 uczniów z ZSO w Augustowie. Wszystko po to, aby uczyć się, jak się uczyć.

Program Erasmus+ to możliwość pozyskania dotacji z funduszy Unii Europejskich na edukację i rozwój umiejętności młodych ludzi, które przygotowują ich do lepszego startu w dorosłe życie. Erasmus+ wspiera inicjatywy międzynarodowe, które młodym ludziom dają możliwość edukacji szkolnej, zawodowej, studiów i praktyk za granicą. To szansa dla młodzieży na poszerzenie ich horyzontów, podniesienie umiejętności posługiwania się językiem obcym, doświadczenia przebywania z rówieśnikami z innych krajów, poznawania innej kultury. Dla wielu uczniów to także możliwość pierwszego w życiu wyjazdu za granicę – w dodatku za darmo, ponieważ projekty w 100% dofinansowane są ze środków unijnych. Dlatego ZSO w Augustowie postanowiło umożliwić młodzieży uczestnictwo w projekcie międzynarodowym.

Pomysłodawczynią i koordynatorką całego przedsięwzięcia była nauczycielka języka angielskiego w ZSO w Augustowie Joanna Ostapowicz. Nieoceniony wkład w realizację całego projektu włożyła nauczycielka geografii i wychowania fizycznego Agnieszka Polakowska, pełniąca rolę specjalisty ds. strategii projektu. Projekt nie odbyłby się bez zaangażowania i wsparcia dyrektor ZSO w Augustowie, Anny Sus-Cilulko, która od początku bardzo entuzjastycznie podchodziła do pomysłu organizacji wymiany międzynarodowej dla uczniów.

Projekt „Naucz się uczyć” miał na celu wprowadzić do codziennej pracy ZSO w Augustowie, Secondary School Dimitar Blagoev w Svishtov w Bułgarii oraz Agrupamento de Escolas w Barcelos w Portugalii innowacyjne techniki i metody uczenia się i nauczania. Podczas projektu każdy z partnerów opracował 10 metod/technik uczenia się/nauczania, które uważa za cenne i innowacyjne oraz zaprezentował je w formie ćwiczeń i scenariuszy, tak, aby każdy nauczyciel mógł je wykorzystać w swojej szkole po zakończeniu projektu. Zebrany materiał w formie publikacji posłuży obecnym i przyszłym pokoleniom jako przewodnik po innowacyjnych metodach pracy w szkole. To wszystko po to, aby dowiedzieć się, jak skutecznie rozwijać umiejętność uczenia się u uczniów i wzbogacić warsztat pracy augustowskich nauczycieli o nowe metody i narzędzia kształcenia.

Projekt bez wątpienia przyczynił się też do rozwinięcia umiejętności językowych uczniów ZSO w Augustowie i był doskonałą okazją do zawarcia nowych, międzynarodowych znajomości, które nauczyły młodzież dialogu międzykulturowego.

Koordynatorka projektu, Joanna Ostapowicz czuje się spełniona i w pełni usatysfakcjonowana, gdyż wszystkie cele projektu zostały zrealizowane, pozyskane środki finansowe dobrze wykorzystane, a młodzież spisała się na medal i zdobyła wiele cennych doświadczeń. „Projekt wymiany międzynarodowej to duże wyzwanie i bardzo odpowiedzialna praca, jednak widząc radość i nowe umiejętności u młodzieży, wiem, że było warto się starać.” – podsumowuje Joanna Ostapowicz.

A jakie wrażenia z udziału w projekcie wyniosła młodzież?

Marysia:

Stanęłam w obliczu sytuacji, w których lepiej poznałam siebie oraz osoby z którymi przebywałam. Nawiązałam wiele cennych znajomości które mam nadzieję utrzymają się jeszcze przez długi czas. Dowiedziałam się bardzo wiele o innych narodowościach, pod wieloma względami tak różnymi od naszej. Miałam okazję zwiedzić niesamowite miejsca oraz szlifować umiejętność władania językiem angielskim. Przełamałam swoje wewnętrzne bariery i otworzyłam się na ludzi. Zdecydowanie było warto wziąć udział w takim projekcie.

Dawid:

Dużo nauczyłem się podczas realizacji projektu, a przede wszystkim poznałem wiele nowych metod nauki, jak skuteczne zapamiętywać i lepiej kojarzyć rzeczy, których się uczymy. Wszyscy byli bardzo otwarci i nikt nie odstawał od grupy w umiejętnościach posługiwania się językiem angielskim. Warto było tego doświadczyć, po to by poczuć się pewniej mówiąc po angielsku. Poznałem wiele ciekawych osób. To były piękne chwile.

Weronika:

Warto było wziąć udział w projekcie, ponieważ miałam szansę poznać nowe kultury i nowych ludzi oraz zawarłam nowe przyjaźnie.

Alessio:

Przede wszystkim doceniłem kraj, w którym żyję (nie mam na myśli tego, że Bułgaria lub Portugalia jest zła, ale brakowało mi kilku rzeczy, które w Polsce są normą). Nauczyłem się też patrzeć na życie z większym dystansem oraz stałem się pewniejszym siebie. Poznałem także życie nastolatków w innych krajach. Zaskoczyła mnie otwartość i dystans do życia, który prezentowali Bułgarzy oraz Portugalczycy. Ciekawym odkryciem było to, że pomimo różnicy kulturowej i odległości, która nas dzieli, tak naprawdę jesteśmy bardzo do siebie podobni, dzielimy ze sobą wspólne zainteresowania czy nawet myślimy w podobny sposób. Dzięki projektowi pokonałem barierę w mówieniu w języku angielskim. Do tej pory, pomimo dosyć dobrej znajomości języka, bałem się prowadzić rozmowy po angielsku, ale teraz nie czuję z tym żadnego problemu. Poznałem też wiele wspaniałych osób, z którymi mam zamiar nadal utrzymywać kontakt.

Ola:

Cały wyjazd był dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Dzięki wspólnym rozmowom i zabawom z nowymi koleżankami i kolegami, poznałam kulturę Bułgarii i Portugalii od środka,. Miałam niepowtarzalną okazję nauczenia się tradycyjnych tańców ludowych obu tych państw oraz posmakowania ich potraw. Poznałam nowe sposoby uczenia się, z których chętnie będę korzystać.

Arek:

Nauczyłem się nowych metod nauki, kojarzenia faktów, „pałacu pamięci.” Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony otwartością każdego uczestnika projektu oraz ich umiejętnościami we władaniu językiem angielskim, co umożliwiło mi rozwinięcie własnych. Zaskoczony byłem również nowoczesnym wyposażeniem szkół partnerskich. Poznałem niesamowitych ludzi, z którymi będę utrzymywał kontakt.

Gabrysia:

Przede wszystkim nauczyłam się lepszego porozumiewania się z innymi ludźmi, poznałam ciekawe informacje na temat tradycji Portugalczyków i Bułgarów, miałam okazję spróbować typowych potraw naszych kolegów z Bułgarii. Zaskoczyło mnie bardzo otwarte podejście innych narodów i to, że każdy miał chęć poznania siebie nawzajem. W 100% warto było wziąć udział w projekcie! Mogłam zwiedzić ciekawe miejsca, do których sama raczej bym nie dotarła. Ten projekt dał mi też możliwość poznania nowych osób. Poczułam się pewniej w mówieniu po angielsku.

Karolina:

Podczas realizacji projektu nauczyłam się nowych metod nauki i dowiedziałam się dużo o kulturze naszych partnerów projektowych. Nowopoznani ludzie zaskoczyli mnie pozytywnie. Świetnie się z nimi rozmawiało i wiem, że mimo że jesteśmy z innych krajów, to wiele nas łączy. Wszystko co przeżyłam na zawsze zostanie w mojej pamięci.

Łukasz:

Podczas projektu zaskoczyła mnie otwartość Bułgarów i Portugalczyków. Nauczyłem się nowych metod nauki języka angielskiego oraz poznałem kulturę Bułgarii i Portugalii. Mam poczucie, że zwiedziłem piękne kraje i mam nowych przyjaciół.

Martyna:

Zdecydowanie przełamałam barierę w porozumiewaniu się w języku angielskim. Poznałam nowe metody nauki, kulturę Bułgarii i Portugalii. Spróbowałam nowych potraw, których na co dzień nie mam szansy spożywać. Zaskoczyli mnie bardzo ludzie, byli bardzo przyjaźni i życzliwi. Myślę, że taki projekt jest super przeżyciem! Jest fajną szansą na zawarcie nowych przyjaźni, uczenia się języka angielskiego w praktyce i poznania kultur innych państw!

Wiktoria:

Podczas całego wyjazdu na pewno nauczyłam się tego, że nie warto poddawać się, nawet jeśli nie jest się mistrzem w języku angielskim. Trzeba dążyć do postawionego sobie celu. Kolejną rzeczą, którą wyniosłam z projekt jest większa odwaga, a przy tym mniejsza bariera językowa, która z każdą moją rozmową po angielsku zmniejszała się. Zaskoczyła mnie otwartość moich kolegów, których poznałam podczas wymiany, a szczególnie Portugalczyków. Podobało mi się w nich to, że nie bali się złych reakcji innych i otwarcie nawiązywali nowe kontakty z innymi uczestnikami. Oni po prostu byli sobą – pełni energii i dobrego humoru każdego dnia. Z pewnością było warto wziąć udział w projekcie – to jedno z moich najlepszych wydarzeń w życiu. Cały projekt pomógł mi otworzyć się na komunikację z innymi w języku angielskim. Poznałam wiele ciekawych osób, których na pewno długo będę pamiętać. Dowiedziałam się mnóstwo o życiu, historii i kulturze Bułgarii i Portugalii i oczywiście mogłam skosztować ich regionalnych przysmaków.

Miłosz:

Nauczyłem się wiele o kulturze krajów partnerskich oraz ich stylu życia. Poznałem wiele słów w języku bułgarskim i portugalskim. Pozytywnie zaskoczyło mnie zaangażowanie ludzi w projekt, szczególnie Bułgarów. Uważam, że jak najbardziej warto uczestniczyć w takim projekcie, ponieważ dzięki niemu poznałem wiele wspaniałych osób, z którymi chcę dalej utrzymywać kontakt.

Przypomnijmy jeszcze, że projekt „Naucz się uczyć” realizowany był przy głównym wsparciu finansowym programu Erasmus+ ale także przy pomocy firm i przedsiębiorstw augustowskich t.j. Brunshwick Marine in Poland Sp. zo.o, BALT–YACHT K.A. i B.Kozłowscy Sp. J., UKS Akademia Wodna, Nadleśnictwo Augustów, Żegluga Augustowska, ASS Społem, Urząd Miasta Augustowa, Powiat Augustowski.

Dyrektor, Koordynatorzy i Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie składają Państwu serdeczne podziękowanie za życzliwość, pomoc i wsparcie finansowe naszych działań projektowych w szczególności w ramach wizyty naszych partnerów z Portugalii i Bułgarii.

Dzięki Państwu, mogliśmy przeprowadzić to wspaniałe spotkanie na wysokim poziomie, pokazaliśmy niezwykłość naszego miasta, sprawiliśmy, że to wydarzenie wpisało się w historię naszej szkoły.

To daje nam powody do wyrażenia naszej wdzięczności w słowach podziwu dla Państwa bezinteresowności, życzliwości i przyjaźni.