Od 10 do 12 lutego augustowski DKF KINOCHŁON zaprasza do kina Iskra na przegląd kina oscarowego pod nazwą „Namiary na Oscary”.

Filmowa uczta rozpocznie się w poniedziałek 10 lutego o godz. 18:45 filmem Historia małżeńska”, nominowanym do Oscara w sześciu najważniejszych kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Scenariusz Oryginalny i Najlepsza Muzyka Oryginalna. To opowieść o małżeństwie z dziesięcioletnim stażem – on (Adam Driver) jest reżyserem, Ona (Scarlett Johannson) aktorką. Pracują razem w teatrze. Kiedy Nicole dostaje lukratywną propozycję z Los Angeles, Charlie ma okazję zadebiutować na Broadway’u. Idealna para zaczyna się coraz mocniej od siebie oddalać…

O zawiłościach małżeńskich historii i amerykańskiego kina porozmawia z widownią wówczas Anna Osmólska-Mętrak – absolwentka italianistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W Polskim Radio prowadziła programy o tematyce filmowej. Od 1994 roku współpracuje z miesięcznikiem „Kino”. Organizatorka, a od 2009 roku przewodnicząca jury konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Tłumaczka literatury włoskiej.

Drugiego dnia, we wtorek 11 lutego KINOCHŁON zaprasza do kina na godz. 19:15 i film Gorący temat”, który walczy o Oscary w kategoriach Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa oraz Najlepsza Charakteryzacja i Fryzury.

Za sprawą produkcji Jay’a Roach zajrzymy za kulisy The Fox News. jednej z największych telewizji informacyjnych w USA, która otwiera drzwi do dziennikarskiej kariery i wielkich pieniędzy. Jednak wszystko ma swoją cenę, a kobiety mają tu szczególnie trudno – zaczyna się od niewybrednych żartów, a kończy na erotycznych propozycjach nie do odrzucenia. Ten stan rzeczy trwa przez lata, a dziennikarki stacji przechodzą koszmar. Do czasu aż trzy kobiety będące na różnym etapie kariery postanawiają sprzeciwić się despotycznemu szefowi Rogerowi Ailes. Choć nie będzie łatwo, droga którą przejdą, zmieni losy milionów kobiet na całym świecie.

Tego wieczoru gościem będzie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga „Zwierz Popkulturalny”. Niemal codziennie zamieszcza tam recenzje filmów, seriali, rozważania o popkulturze, biografie aktorów i wiele innych kulturalnych treści. Jest absolwentką historii i socjologii oraz autorką książek „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” i „Zwierzenia popkulturalne”.

Środa,12 lutego godz. 19:15 to spotkanie z kinem europejskim. Jojo Rabbit” walczy o Oscary w sześciu kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Scenografia, Najlepsze Kostiumy i Najlepszy Montaż.

To pełna zawiłości historia niemieckiego chłopca. Trwa II wojna światowa, a Jojo musi utrzymać w tajemnicy fakt, że jego mama ukrywa na strychu młodą Żydówkę. Nie jest ze swoją tajemnicą sam – ma wymyślonego przyjaciela, którym jest… Adolf Hitler. To prawdziwe mistrzostwo satyry, groteski, gdzie śmiech przeplata się z łzami. Jak w życiu.

Film przedyskutuje z widownią Łukasz Jasina – historyk i filmoznawca, analityk, pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej i Rosji. Zajmuje się kinem rosyjskim i brytyjskim.

Przegląd Namiary na Oscary poprowadzi Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, dwukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje „Filmie”, „Kinie”, „dwutygodnik.com”, „filmweb.pl”, jest także współautorem „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Przed każdym  filmów KINOCHŁON pokaże Państwu także produkcje nagrodzone w ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Jednominutowych, który jest platformą promocji krótkiej formy filmowej i wstępujących do zawodu młodych filmowców. Po jednym filmie każdego dnia.

Serdecznie zapraszamy.

Bilety i cennik:

Bilet na pojedynczy seans: 15 zł

Karnet na Namiary na Oscary: 36 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Miejski Dom Kultury w Augustowie, ul Nowomiejska 41, tel. 87 643 36 59

————————-

APK