O ROZWOJU SZLAKÓW KOLEJOWYCH W PODLASKIEM

Rozwój kolejowej sieci transportowej w województwie podlaskim, a w szczególności nabór wniosków do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 roku były tematami środowego (12.08) spotkania Marka Olbrysia, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego i Ireneusza Merchela, Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które odbyło się w Warszawie.

W ramach programu województwo podlaskie zgłosiło projekt pn. Stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża–Białystok poprzez rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo oraz elektryfikacja i odbudowa infrastruktury obsługi pasażerskiej na linii nr 36 na odcinku Śniadowo–Łapy.

Rozwój szlaków kolejowych wzmocnieniem potencjału regionu

Wicemarszałek Marek Olbryś przyznał, że w naszym regionie dostępność transportu kolejowego ze względu na niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturę jest dość słaba. Dlatego tak ważna jest rozbudowa linii kolejowych.

– Rewitalizacja i elektryfikacja linii 36 i 49 pozwoli mieszkańcom subregionu łomżyńskiego na podróż do stolicy województwa z prędkością nawet 120 km/h. Podróż z Łomży do Białegostoku zajęłaby tylko około 80 minut. Rozbudowa infrastruktury kolejowej pobudzi ekonomicznie tę cześć naszego regionu i wzmocni potencjał transportowy oraz gospodarczy całego województwa podlaskie

– podkreślił wicemarszałek.

Projekt jest aktualnie w trakcie analiz instytucji organizującej nabór.

W spotkaniu wzięli udział również Jarosław Siekierko, Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie oraz Zbigniew Piotrowski, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP.


tekst: Juliusz Jakimowicz
oprac.: Kamil Timoszuk

wrotapodlasia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content