Co roku na przełomie sierpnia i września wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jesień?

zdjęcie ilustracyjne

W 2020 roku, jak i w poprzednich latach, nowa pora roku rozpoczyna się 23 września. Tym razem będzie to środa. Pierwszy dzień jesieni 2020 astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada na ten sam termin. Tak będzie i w tym roku. Pierwszy dzień jesieni astronomicznej w 2020 przypadnie na wtorek, 22 września. Oznacza to, że właśnie dziś rozpoczyna się jesień astronomiczna a jutro kalendarzowa.

Pierwszy dzień tej pory roku to dzień tak zwanej równonocy jesiennej 2020. Jest to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Po dacie równonocy jesiennej dnie stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Jesień kalendarzowa 2020 tradycyjnie będzie trwać przez trzy miesiące, aż do 21 grudnia. To właśnie w ten dzień rozpocznie się kalendarzowa zima.

W okolicach jesieni obchodzi się dożynki. Uroczystościom zazwyczaj przewodzi Starosta i Starościna dożynkowi. Na początku wznoszone są specjalne wieńce wykonane ze zbóż, kłosów oraz polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którego funkcję najczęściej pełni kapłan (religijne) lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej (świeckie). Później składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Zwieńczeniem dożynek jest najczęściej festyn ludowy.  

Dla wielu osób polska złota Jesień jest najpiękniejszą porę roku.

|Bart.