POLACY W CHICAGO PAMIĘTAJĄ O OFIARACH OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ

W niedzielę 19 lipca w bazylice świętego Jacka w Chicago została odprawiona Msza Święta w intencji zamordowanych i prześladowanych mieszkańców Augustowa i Suwałk podczas Obławy Augustowskiej która miała miejsce 75 lat temu.

Mszę Świętą odprawił ks. proboszcz Stanisław Jankowski. Rozpoczynając nabożeństwo ks. Stanisław powiedział: – Chcemy prosić pana Boga, aby dał nam poczucie świadomości i prawdy historycznej, która będzie testamentem dla młodego pokolenia, aby nigdy nie zapomniało o tych, którzy walczyli i ginęli za naszą Ojczyznę i wolność.

 Wśród gości honorowych byli:                                                                   

– przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej piątej Kresowej dywizji Piechoty w barwach piętnastego pułku Ułanów Poznańskich Wojciech Świć, który też jest pierwszym inicjatorem tych Uroczystości po za granicami Kraju                                                                                                                      

– Stowarzyszenie Weteranów Armii polskiej z komendantem Andrzejem Janczak 

– Pan Adam Bułat reprezentujący  Krakowską Dywizję Powietrzno – Desantową.

Obecni byli Członkowie Zrzeszenia nauczycieli polskich w Ameryce z przedstawicielem panem Tadeuszem Młynek i panią Bernadettą Manturo z przystanku historia IPN w Chicago i Panem Piotrem Gębala.

Przypomnijmy, że Przystanek Historia w Chicago zorganizował wykład otwarty na temat Obławy Augustowskiej w marcu ubiegłego roku. Zebrani wysłuchali wtedy prelekcji dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego z oddziału IPN w Białymstoku.

Obława Augustowska, nazywana także Małym Katyniem, to największa zbrodnia po zakończeniu II wojny światowej, dokonana przez Sowietów, której celem była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych. Rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku – podczas akcji zostało zatrzymanych i zamordowanych około 600 polskich partyzantów. Do dziś nie wiadomo, gdzie jest miejsce ich pochówku. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w wyniku wstrząsających wydarzeń. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki IPN. 12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Dla uczczenia ofiar pogromu w Gibach na Suwalszczyźnie powstał pomnik autorstwa Andrzeja Strumiłły. Co roku w tej miejscowości odbywają się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia. Wzgórze pokryte krzyżami, honorującymi ofiary zbrodni, często nazywa się ,,Gibańską Golgotą”.

Po zakończeniu nabożeństwa Wojciech Świć w krótkim wystąpieniu nakreślił uczestnikom mszy świętej rys historyczny Obławy oraz podziękował wszystkim obecnym za przybycie i wspólne uczczenie Ofiar Obławy. Podczas przejścia w procesji z kwiatami do przedsionka bazyliki, została zagrana przez Pana organistę pieśń pt. „Modlitwa Obozowa”. Został złożony wieniec pod pamiątkową tabliczką z urną, zawierającą ziemię pobraną z ,,Gibańskiej Golgoty”. Ksiądz Stanisław Jankowski wraz z zebranymi odmówił modlitwę za poległych. Po chwili zadumy i pamiątkowych zdjęciach wykonanych przez Pana Artura Partykę uroczystość dobiegła końca.

O Obławie Augustowskiej nie można nigdy zapomnieć, tym bardziej, że miała miejsce już po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej w Europie. Była jednym z działań stalinowskiego systemu represji i zbrodni, jakie powinno pozostać na zawsze w pamięci kolejnych pokoleń.

Po zakończeniu nabożeństwa Wojciech Świć W krótkim wystąpieniu nakreślił uczestnikom Mszy Świętej rys historyczny Obławy Augustowskiej. Wspólnej procesji przeszliśmy do przedsionka bazyliki, aby złożyć Wieniec od pamiątkową tabliczką z Urną, w której Znajduje się ziemia pobrana z Gibiańskiej Golgoty

Niniejszym, dziękuję bardzo za wszelką pomoc w zrealizowaniu tych uroczystości:

– Proboszczowi Bazyliki Św. Jacka w Chicago ks. Stanisławowi Jankowskiemu,

– Panu Jackowi Bednarczyk (nauczycielowi historii w Augustowskim Centrum Edukacyjnym), za objęcie patronatu,

– Panu Karolowi Chodkiewiczowi z Nadleśnictwa Augustowskiego,

– Zrzeszeniu nauczycieli polskich w Ameryce z przedstawicielem Panu Tadeuszowi Młynek i Pani Bernadetty Manturo z przystanku historia IPN w Chicago i Panu Piotrowi Gębala.

– Delegacji 94 placówki SWAP i jej komendantowi, Andrzejowi Janczak

– Panu Adamowi Bułat z Krakowskiej Dywizji Powietrzno – Desantową.

– Radio Polski Fm 92,7FM Pani Beacie Kociołek i Panu Maciejowi Baran

– foto-reporterowi Dziennika Związkowego Panu Arturowi Partyka 

– kwiaciarni 7 Czerwonych Róż

Autorzy tekstu: Artur Partyka i Wojtek Świć

Zdjęcia: Artur Partyka 

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany