Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych. Wiąże się to z większym ruchem na naszych drogach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Augustowscy policjanci apelują do wszystkich, aby podczas prac porządkowych i uroczystości na cmentarzach nie zapominali o swoim bezpieczeństwie.

Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej uwagi i stosowania się do kilku praktycznych porad:

  • wybierając się na cmentarze nie zabieramy ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli już ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów czy pieniędzy, nie trzymamy ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Złodzieje szczególnie często wykorzystują tłok.
  • na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się w celu nabrania wody dla roślin. Ta chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się Państwo – zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób.
  • apelujemy również, aby w samochodach w miejscach widocznych nie pozostawiać wartościowych przedmiotów, może to sprowokować sprawców do dokonania włamania do pojazdów,

Mając na uwadze zwiększony ruch w okolicach cmentarzy apelujemy o:

  • zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe, w tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia,
  • w przypadku gdy w rejonie cmentarza ruchem kierować będą policjanci należy w pierwszej kolejności stosować się do ich poleceń,
  • zwracamy się również do pieszych, aby korzystali z chodników, a w wypadku ich braku z poboczy. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
  • odblaski na odzieży wierzchniej po zmroku to nie tylko obowiązek pieszego w terenie niezabudowanym. Dbając o własne bezpieczeństwo, szczególnie w porze jesienno – zimowej nośmy elementy odblaskowe poprawiające nasze bezpieczeństwo po zmroku.

W celu usprawnienia ruchu drogowego w okolicy augustowskiego cmentarza w niedzielę przewidywane są zamiany w jego organizacji, polegające na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ulicach Szpitalnej i Zarzecze. Wjazd na parkingi znajdujące się w kompleksie leśnym przy ulicy Zarzecze będzie odbywał się ulicą Szpitalną, w kierunku ulicy Hotelowej. Wyjazd z parkingów będzie możliwy ulicą Hotelową oraz ulicą Zarzecze, o czym będą informowali kierujący ruchem policjanci oraz strażacy OSP. W tych dniach wyjątkowo będzie można także zaparkować pojazd na ścieżce rowerowej przy ulicy Partyzantów.

 |augustow.policja.gov.pl