Dlaczego tylko dzieci z dużych miast mogą się spotkać ze znanym pisarzem, niech te nasze augustowskie dzieciaki też mają taką szansę, one to tak przeżywają – powiedziała mi niedawno moja koleżanka nauczycielka. I taka właśnie myśl przyświeca mi, kiedy piszę projekty, żeby zdobyć pieniądze na spotkania autorskie w bibliotekach szkolnych: dać szansę uczniom augustowskich szkół na udział w wydarzeniach, które ich rówieśnicy z dużych miast mają na wyciągnięcie ręki. Tam odbywają się festiwale literackie, promocje książek w dużych sieciowych księgarniach, pikniki z książką w parkach i wszędzie na takich wydarzeniach dzieci mają możliwość spotkania z ulubionym autorem, rozmowy, zdobycia dedykacji.

Od kilku lat zapraszam do bibliotek szkolnych najlepszych polskich autorów książek dla dzieci. Efekty takich spotkań są wspaniałe – wzmożone odwiedziny w bibliotekach szkolnych, większe zainteresowanie czytaniem i więcej wypożyczeń książek.

12 i 13 października odbyły się kolejne spotkania. Tym razem Augustów odwiedziła jedna z najwybitniejszych autorek literatury dziecięcej, wielokrotnie nagradzana, odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – Roksana Jędrzejewska – Wróbel.

Energiczna, żywiołowa i niezwykle sympatyczna Autorka ma znakomity kontakt z dziećmi. W swoich pełnych humoru książkach mówi o tym, że warto być ciekawym świata, mieć marzenia, mieć przyjaciół, pomagać innym, uśmiechać się do ludzi, pozwolić sobie w życiu na trochę luzu i szaleństwa.

W spotkaniach z panią Roksaną wzięli udział uczniowie klas I-III augustowskich podstawówek: Dwójki, Trójki, Czwórki, Szóstki i Społecznej.

Spotkania zostały zorganizowane przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach projektu „A właśnie, że czytam!” współfinansowanego przez Gminę Miasto Augustów.

Natomiast do bibliotek szkolnych trafiły książki Roksany Jędrzejewskiej Wróbel zakupione przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach Programu Grantowego „Moje miejsce na Ziemi” finansowanego przez Fundację Orlen.

Monika Rowińska

prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Oddział w Augustowie