SUWAŁKI ŚWIĘTOWAŁY 300 LAT PRAW MIEJSKICH

Autor / 10 miesięcy temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

Kolejne miasto w województwie podlaskim może poszczycić się okrągłą rocznicą swego istnienia. W weekend (15-16.08) Suwałki świętowały 300-lecie nadania praw miejskich przez króla Augusta II Mocnego. Podczas uroczystości marszałka Artura Kosickiego reprezentowali: Wiesława Burnos, członek zarządu i Paweł Wnukowski, radny wojewódzki.

Dwudniowy program uroczystych obchodów to m.in. bieg sztafetowy „300 km na 300-lecie Suwałk”, zakopanie kapsuły czasu, otwarcie jubileuszowej wystawy fotograficznej, widowisko historyczne „Kartki z historii Suwałk” czy odsłonięcie kopii przywileju królewskiego nadania Suwałkom praw miejskich magdeburskich z 2 marca 1720 r. przez króla Augusta II Mocnego.

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego wystosował z okazji obchodów uroczysty list, który odczytał w jego imieniu radny wojewódzki, Paweł Wnukowski. Pogratulował nie tylko jubileuszu i bogatej historii miasta, zwrócił też uwagę na historię pisaną dzisiaj.

– Obchody są okazją do pokazania współczesnych Suwałk – prężnie rozwijającego się ośrodka, w którym realizowane są liczne inwestycje, jak chociażby nowoczesna Arena Suwałki, goszcząca najlepszych siatkarzy w naszym kraju – brzmiały słowa listu.

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego złożył wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia życząc kolejnych lat dynamicznego rozwoju i realizacji kolejnych zamierzeń.

Od kamedułów po bluesa i siatkarską elitę
Historia miejsc to historia ludzi, którzy je budują. W przypadku Suwałk nierozerwalnie związana jest z zakonem kamedułów, których postać widnieje również w herbie miasta.

W drugiej połowie XVII wieku osiedli w dobrach znajdujących się wokół jeziora Wigry oraz nad brzegami rzeki Czarna Hańcza, które otrzymali w 1667 roku od króla Jana Kazimierza. Suwałki, które początkowo były niewielką osadą, już w 1710 uzyskały przekształcenie wsi w miasto, zaś w 1720 król August II Mocny potwierdził przywilej lokacyjny miasta.

W późniejszym okresie z miastem związana było młode życie Marii Konopnickiej czy losy rodziny noblisty Czesława Miłosza, zaś w ostatnim czasie także życie Andrzeja Strumiłły.

Dziś Suwałki to między innymi znany i szanowany na arenie międzynarodowej festiwal „Suwałki Blues Festival”, a od niedawna także nowa eksportowa marka miasta, którą budują udane występy męskiej drużyny siatkarzy MKS Ślepsk Malow Suwałki.

Często wskazuje się Suwałki jako Polski Biegun Zimna, z którym związana jest maskotka miasta czyli biały miś, symbol północnych mrozów, oraz odwołujące się do tych wyobrażeń hasło przewodnie „Pogodne Suwałki”. Miasto nad Czarną Hańczą to jednak – patrząc szerzej – także stolica Suwalszczyzny znanej jako „kraina piękna jak baśń”, dlatego wszystko, co buduje wizerunek miasta wpływa także na postrzeganie wizerunku tej części województwa podlaskiego.

oprac. Marcin Nawrocki
fot. Krzysztof Bochenko/UMWP

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content