Praktyczne wykonanie kłód bartnych jest główną atrakcją organizowanego w Augustowie od 30.10.2014 r. BARCIOWISKA, wydarzenia przygotowywanego przez Nadleśnictwo Augustów.

Organizator o celach, do których dąży poprzez organizację tego wydarzenia, na swojej stronie internetowej piszą:

BARCIOWISKO jest imprezą jednodniową łączącą w sobie ideę edukacji ekologicznej zwracając uwagę społeczeństwa na zagadnienia związane z rolą i znaczeniem pszczół w życiu człowieka, popularyzacji i lokalnej promocji bartnictwa z praktycznym wykonawstwem kłód bartnych. Działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży mają na celu uświadomienie roli pszczół w ekosystemie i podniesienie świadomości społecznej o konieczności aktywnej ochrony rodzimych ras pszczół, powstrzymaniu utraty równowagi biologicznej i degradacji funkcji ekosystemów. 

Wspomniany konkurs na najlepszą barć, od samego początku odbywa się według niezmiennych zasad. Uczestnicą w nim dwuosobowe drużyny, które mają 3 godziny na wydzianie kłody bartnej. Dzisiejsze kłody były częściowo nacięte, jednak należało jeszcze m.in. wybrać drewno na odpowiednią głębokość, wykończyć ściany, wpasować oczkas i zawór oraz porobić poprzeczki. Bardzo zaskakujący był dzisiejszy wynik Jurorów oceniających wykonaną pracę. Przyznano 1. pierwsze i 9 drugich miejsc. Zwyciężyła drużyna Nadleśnictwa Augustów. Kłody wydziane podczas konkursu zostały użyczone wykonawcom. Po uzgodnieniu z Nadleśnictwem lokalizacji docelowej zostaną tam zawieszone na drzewach. Opiekę nad nimi obejmą ich wykonawcy.

Kłody bartne działy następujące drużyny:

  1. Augustowiacy:  Wojtuszko Agata i Roman Kujawski
  2. Stowarzyszenie Colea z Łodzi: Sylwia Płusa i Przemysław Marczyński
  3. Nadleśnictwo Szczebra: Łukasz i Paweł Sewastynowicz
  4. Nadleśnictwo Janów Lubelski: Bartłomiej Kosiarski i Tomasz Jargiło
  5. Pszczelarze z Suchowoli: Sylwia Zimnoch i Ostrowski Mariusz
  6. Towarzystwo Naukowe Pruthenia z Olsztyna: Anna Napierała i Bogdan Radzicki
  7. Nadleśnictwo Augustów: Adam Korzeniecki i Konrad Pongaris
  8. Stowarzyszenie Przyjaciół S.O.S i Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie: Małgorzata Brendel i Tomasz Skórniewski
  9. Zielona Barć z Olesna: Grzegorz Bek i Ariel Bardorz
  10. Zielona Barć z Olesna: Jakub Respondek i Andrzej Nowak.

Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyło szereg działań edukacyjne wśród dzieci i młodzieży. Odbył się również pokaz koni arabskich.

Zapraszamy do obejrzenia pokazu zdjęć z części otwarcia Barcikowska, losowania stanowisk, startu do konkursu i przystąpienia do pracy. Można też wysłuchać powitania zgromadzonych przez Nadleśniczego Wojciecha Szostaka i krótkiej rozmowy z jego zastępcą, p. Adamem Sieńko o konkursie i działaniach na rzecz ochrony środowiska prowadzonych przez Nadleśnictwo Augustów.

|Bart.

https://www.facebook.com/129909040408717/videos/225824505458566