3 kwietnia Mirosław Karolczuk – Burmistrz Miasta Augustowa ogłosił swoją decyzję o zakupie maseczek ochronnych dla wszystkich mieszkańców. Już następnego dnia wystartował pierwszy etap akcji „Moja maska Twoją tarczą”. W ciągu dwóch tygodni niemal 25 000 maseczek trafiło do mieszkańców Augustowa. W dystrybucję miasto zaangażowało kilkudziesięciu pracowników urzędu oraz jednostek miejskich. W pracę włączyli się też strażacy OSP Augustów-Lipowiec, pracownicy szkół i przedszkoli, spółdzielni mieszkaniowej, spółki Kodrem i firmy Locum.

– Dziękuję wszystkim, którzy tak ochoczo włączyli się w realizację tego przedsięwzięcia. Nasza akcja odniosła sukces! Jak wiemy, w ubiegły czwartek  w całym kraju wszedł w życie nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Odpowiednio wcześnie podjęta decyzja i sprawne działania pozwoliły szybko wyposażyć wszystkich augustowian w maseczki. Pierwsze przesyłki trafiły do mieszkańców już na początku kwietnia. Na bieżąco dystrybuowaliśmy każdą partię maseczek, którą dostarczał nam producent. Tym sposobem w ubiegły piątek ostatnie paczuszki znalazły się w skrzynkach na listy. Cieszę się, że naszym śladem poszły też inne miasta, które również zaczęły wyposażać swoich mieszkańców w maseczki. My – samorządowcy – musimy robić wszystko co w naszej mocy, żeby ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Walka z epidemią to nasza wspólna sprawa. 

 Wraz z maseczkami do mieszkańców trafiły ulotki zawierające instrukcję „jak odpowiednio postępować z maseczką” oraz list od Burmistrza. W promowanie przedsięwzięcia chętnie włączyli się też Radni Rady Miejskiej w Augustowie między innymi nagrywając krótki film o tym dlaczego warto nosić maseczki. Akcję „Moja Maska Twoją Tarczą” i noszenie masek promuje superbohater z maseczką na twarzy i herbem Augustowa na klatce piersiowej. 

 Szczegółami dotyczącymi akcji „Moja Maska Twoją Tarczą” podzielił się z nami Filip Chodkiewicz – Zastępca Burmistrza Augustowa:

– Do niedawna noszenie maseczki dla wielu było czymś krępującym. Dlatego postanowiliśmy powiedzieć głośno, już poprzez nazwę akcji, że noszenie maseczki nie jest objawem strachu czy osobistych obaw, ale dowodem troski o innych. Decyzję o dostarczeniu maseczek wszystkim mieszkańcom podjęliśmy jako pierwsze miasto w regionie – zanim jeszcze rząd ogłosił plany wprowadzenia nakazu zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, dlatego uznaliśmy, że warto wesprzeć idee noszenia maseczek postacią superbohatera i przygotowaną grafikę. Myślę, że symbolika augustowskiego superbohatera w maseczce uzmysłowiła wielu osobom, że noszenie maski to powód do dumy. Przykład Czech i Słowacji, które wcześniej wprowadziły obowiązek noszenia maseczek pokazuje, że warto podejmować takie działania. Tym bardziej cieszę się, że nasi mieszkańcy bez wychodzenia z domu otrzymali maseczki. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Kolejny raz pokazaliśmy, że Augustów to jego mieszkańcy!

Podstawowa dystrybucja maseczek zakończyła się w ubiegły piątek. Do skrzynek pocztowych dostarczano liczbę maseczek odpowiadającą liczbie osób wpisanych do deklaracji dot. wywozu odpadów.

Jeśli nie otrzymali Państwo przesyłki od Urzędu Miasta lub trafiło do Państwa za mało maseczek prosimy o kontakt telefoniczny z koordynatorem akcji:  87 615 62 06.

źródło: urzad.augustow.pl