Miasto Augustów nabyło Dworzec PKP, informuje mieszkańców Urząd Miejski w Augustowie na swojej stronie internetowej 25.10.2017r. Komunikat poszedł w przestrzeń publiczna po tym, jak dzień wcześniej (24.10.2017) podpisano umowę notarialną kupna- sprzedaży zabytkowego dworca PKP w Augustowie. Właścicielem obiektu oficjalnie została Gmina Miasto Augustów.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

– W związku z licznymi apelami mieszkańców zaniepokojonych obecnym stanem zabytkowego dworca, podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu negocjacji z prywatnym właścicielem w celu nabycia nieruchomości. Udało się uzyskać porozumienie i wczoraj podpisaliśmy akt notarialny

– poinformował burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Prywatny inwestor, który nabył obiekt od PKP S.A. w 2014. planował przekształcić go w obiekt restauracyjno- hotelowy. Żadne z jego założeń nie zostało zrealizowane i dworzec ponownie wystawiono na sprzedaż w roku 2016r.

Augustowianie od wielu lat, w różny sposób wyrażali swoje zaniepokojenie stanem technicznym budynku Dworca PKP. Postulat odkupienia budynku przez Miasto i zadbanie o ten ważny dla mieszkańców obiekt był tym najczęściej powtarzającym się głosem. Solenne obietnice podjęcia konkretnych działań mających na celu doprowadzenia obiektu do stanu, kiedy nie będziemy musieli wstydzić się miejsca będącego na swój sposób wizytówka naszego miasta, znalazły się w programach wyborczych chyba wszystkich osób ubiegających się o fotel burmistrza w ostatnich lat.

Odkupienie obiektu równo rok przed kolejnymi wyborami samorządowymi, spełnienie oczekiwań tysięcy przyszłych wyborców, było argumentem nie do podważenia, że można załatwić coś, co przez lata było niewykonalne.

Zanim pojawiła się oficjalna informacja na ten temat na stronie Urzędu Miejskiego, radni KWW Nasze Miasto ogłosili tą radosną nowinę na konferencji prasowej przed budynkiem Dworca.

– To dobra informacja dla miasta. Augustowianie po kilku latach odzyskują dworzec, który ma zacząć funkcjonować i istnieć”

– powiedział podczas konferencji prasowej ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie, a obecny Wiceburmistrz Filip Chodkiewicz.

Podczas konferencji, ówczesny Przewodniczący Komisji Rozwoju Rady Miejskiej w Augustowie Paweł Kotwica poinformował, że oprócz poczekalni dla podróżnych w budynku znajdą miejsce instytucje kultury. Jedną z nich jest Muzeum Ziemi Augustowskiej, które boryka się z problemami lokalowymi.

Na pytanie – Kiedy to może nastąpić odpowiedział:

Nie mamy dokumentów inwestycji, napraw czy też remontów, ale chcielibyśmy, aby w najbliższych miesiącach placówki kulturalne mogły tutaj zacząć działać.

Minęło 3 lata od tamtej konferencji. Temat remontu regularnie wraca w publikacjach medialnych. Wizualnie budynek znajduje się w znacznie gorszym stanie technicznym niż po jego odkupieniu. Zadowolenie mieszkańców z powodu odkupienia obiektu przez Miasto odeszło na plan drugi. Pytania, kiedy obecny właściwe zacznie konkretne prace remontowe budynku pojawiają się coraz częściej. Nasza redakcja zwróciła się do Burmistrza Augustowa z prośbą o udzielenie aktualnej informacji nt. prac Urzędu Miejskiego mających na celu rozpoczęcie remontu budynku dworca kolejowego w Augustowie. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytanie. Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk w przesłanej odpowiedzi pisze:

Odpowiadając na Pana wnioski o udzielenie informacji publicznej, które wpłynęły do tut. urzędu 18.11.2020 r. informuję, że po odzyskaniu przez samorząd dworca z rąk prywatnych, władze miasta przygotowały już projekt techniczny niezbędny do przebudowy oraz pozwolenie na realizację prac. Wieloletnie zaniedbania sprawiły, że obiekt jest w opłakanym stanie i wymaga kompleksowego remontu m.in. podłóg, ścian, sufitów, stropu, schodów, części konstrukcji dachu i jego pokrycia, kominów, a także wymiany okien, drzwi i elewacji.

Aby przywrócić dworcu PKP dawną świetność, ale także przystosować do współczesnych wymagań podróżnych niezbędne są duże nakłady finansowe. Dlatego miasto poszukuje funduszy zewnętrznych na remont obiektu. Z prośbą o wsparcie samorząd zwrócił się m.in. do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W chwili obecnej pracownicy urzędu dokładają wszelkich starań, aby pozyskać kolejne środki i na bieżąco analizują możliwości ubiegania się o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych.

Za odpowiedź Panu Burmistrzowi dziękujemy.

Treść odpowiedzi nie zawiera raczej nic, czego osoby zainteresowane i zatroskane stanem budynku Dworca PKP w Augustowie by nie wiedziały. Prośba była o aktualne informacje. Skoro nie znalazły się one w odpowiedzi, wnioskujemy, że takich nie ma.

Czas w tej sprawie odgrywa bardzo ważną rolę. To, że Dworzec PKP w Augustowie będzie miał znowu swoje 5 minut przed najbliższymi wyborami samorządowymi, to jest pewne. Jednak odbędą się one dopiero w 2023 roku, więc na wyrabiane dobrych miejsc startowych samorządowcy mają jeszcze sporo czasu. Czasu, który Dworcowi PKP bardzo szybko ubywa.

|Bart. / www.augustow.org