Od 12 lat Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na parafialnym cmentarzu łączyła mieszkańców Augustowa oraz wszystkich tych, którzy związani są z naszym regionem. W tym roku nasza zbiórka mieć będzie wyjątkowy charakter, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w XII Kweście w wersji online.
https://zrzutka.pl/a7nyjd

Listopadowa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników na augustowskim cmentarzu to wydarzenie cykliczne w społeczności Grodu nad Nettą od 2009 roku. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka II LO w Augustowie – pani Maria Kisielewska. Każdego roku 1 listopada nauczyciele i uczniowie II LO, harcerze, przewodnicy turystyczni, władze samorządowe miasta i powiatu, augustowianie kwestowali, by pozyskać środki finansowe na odnowienie opuszczonych, zaniedbanych, starych nagrobków.

Zadań do zrealizowania jest wciąż wiele, bo wiele jest grobów, które nie mają opieki. Z dotychczas zebranych funduszy (w czasie 11 lat trwania kwesty zebraliśmy prawie 120 tys. zł) zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza. W sumie odnowiono ponad 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca, w tym m.in. Kwaterę Obrońców Ojczyzny, znajdującą się przy głównej alei, nieopodal kaplicy cmentarnej.

Augustowski cmentarz pięknieje. Wszystkim dotychczasowym ofiarodawcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w tym bardzo potrzebnym dla naszej lokalnej społeczności przedsięwzięciu. Dziękujemy za każdą złotówkę i wrażliwość na piękno naszej lokalnej nekropolii.

I zapraszamy gorąco do udziału w kweście online. Bądźcie z nami…

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie