XII KWESTA NA RZECZ RATOWANIA ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW NA AUGUSTOWSKIM CMENTARZU

Od 12 lat Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na parafialnym cmentarzu łączyła mieszkańców Augustowa oraz wszystkich tych, którzy związani są z naszym regionem. W tym roku nasza zbiórka mieć będzie wyjątkowy charakter, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w XII Kweście w wersji online.
https://zrzutka.pl/a7nyjd

Listopadowa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników na augustowskim cmentarzu to wydarzenie cykliczne w społeczności Grodu nad Nettą od 2009 roku. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka II LO w Augustowie – pani Maria Kisielewska. Każdego roku 1 listopada nauczyciele i uczniowie II LO, harcerze, przewodnicy turystyczni, władze samorządowe miasta i powiatu, augustowianie kwestowali, by pozyskać środki finansowe na odnowienie opuszczonych, zaniedbanych, starych nagrobków.

Zadań do zrealizowania jest wciąż wiele, bo wiele jest grobów, które nie mają opieki. Z dotychczas zebranych funduszy (w czasie 11 lat trwania kwesty zebraliśmy prawie 120 tys. zł) zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza. W sumie odnowiono ponad 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca, w tym m.in. Kwaterę Obrońców Ojczyzny, znajdującą się przy głównej alei, nieopodal kaplicy cmentarnej.

Augustowski cmentarz pięknieje. Wszystkim dotychczasowym ofiarodawcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w tym bardzo potrzebnym dla naszej lokalnej społeczności przedsięwzięciu. Dziękujemy za każdą złotówkę i wrażliwość na piękno naszej lokalnej nekropolii.

I zapraszamy gorąco do udziału w kweście online. Bądźcie z nami…

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany