Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest poświęcony żołnierzom podziemia antykomunistycznego walczącym z totalitarnym reżimem powojennej Polski. Data tego święta nawiązuje do wykonania wyroku śmierci 1 marca 1951 roku na przywódcach IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zbrojnej organizacji niepodległościowej.

W Augustowie oficjalnie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano po raz dziesiąty. Ze względu na pandemię istotną część działań upamiętniających Wyklętych przeniesiono do Internetu. Od 27 lutego, na profilu facebookowym Klubu Historycznego im. Armii Krajowej prezentowane są sylwetki bohaterów tego okresu.

W niedzielę, 28 lutego odbyły się 3 wydarzenia upamiętniające Wyklętych. O godz. 10.15 pod „Domem Turka” przy ul. 3 Maja 16 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

Następnie, w położonej w niemalże w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca Bazylice Mniejszej NSJ odprawiona została odprawiona Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, ich rodzin i osób udzielających im pomocy.

W samo południe spotkano się ponownie, tym razem pod pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych poległych na Kresach II RP” na ulicy Portowej w Augustowie. W ty miejscu członkowie rodzin Wyklętych, powiatowi i miejscy samorządowcy, delegacje szkolne i partyjne, mieszkańcy Augustowa i organizatorzy obchodów wygłosili mowy okolicznościowe, zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Do tej pory nieodłącznym elementem obchodów był „Bieg Tropem wilczym. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”. Trasa biegu wytyczana jest na terenach przy augustowskim Amfiteatrze nad jeziorem Necko. Organizatorzy mają nadzieję, że sytuacja epidemiczna w kraju na tyle ulegnie zmianie, że będzie możliwość organizacji biegu również w tym roku. „Bieg Tropem wilczym. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” zaplanowany został na 16 maja 2021 r. Organizatorzy już zapraszają do zaplanowania udziału w tym wydarzeniu, a informację nt. będziemy przekazywali również na naszej stronie.

Organizatorami tegorocznych wydarzeń z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są:

  • Klub Historyczny im. Armii krajowej w Augustowie
  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Augustowie
  • #FederacjaPatriotyczna
  • Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie

|Bart.