W piątek, 2 kwietnia obchodzimy 16. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.

zdjęcie ilustracyjne wrotapodlasia.pl

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Jego wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy – Włochów. W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał 8 razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku, trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region.

Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich.

Wszyscy jeszcze dobrze pamiętamy ten smutny czas, gdy na przełomie marca i kwietnia 2005 roku z niepokojem i smutkiem śledziliśmy komunikaty napływające z Watykanu. Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z tego, że odchodzi. W ostatnim dniu – 2 kwietnia chciał mieć dużo spokoju. Poprosił, aby czytać mu Ewangelię św. Jana, a wieczorem zwrócił się do najbliższych, żeby odprawili przy jego łóżku mszę św. i przyjął jeszcze parę kropel Eucharystii, po czym stopniowo tracił świadomość. Zmarł o godz. 21.37.

Przy łożu umierającego Jana Pawła II byli jego najbliżsi współpracownicy m.in. – abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się na co dzień Janem Pawłem II siostry sercanki.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 roku na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości – Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Jana Pawła II beatyfikowano 1 maja 2011 roku, kanonizowano – 27 kwietnia 2014 roku Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie. / wrotapodlasia.pl

opr.: Jerzy Górko
red.: Barbara Likowska-Matys