31 MAJA – DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO

Autor / 6 miesięcy temu / FLORA I FAUNA / Komentarze

Bocian biały (łacińska nazwa – Ciconia ciconia) jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi i jednym z najbardziej znanych oraz lubianych gatunków ptaków w naszym kraju. 31 maja obchodzimy jego święto. Zostało ono ustanowione w 2003 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Dzień Bociana Białego to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na miejsce, jakie ptak ten zajmuje w polskiej kulturze i krajobrazie, a także na jego zagrożenia i potrzebę ochrony gatunku. Dla podtrzymania i zachowania bociana białego niezbędne jest utrzymanie i odtworzenie terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska dla tego gatunku, takich jak: żyzne łąki, obrzeża stawów czy tereny zalewowe rzek. Rozwój intensywnego rolnictwa przemysłowego powoduje ich zanikanie.

50 tysięcy par bocianów w Polsce

Polska to europejska ostoja bociana białego. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 50 tysięcy par bocianów i co czwarty przedstawiciel tego gatunku urodził się w Polsce. Najczęściej bocianie siedliska w naszym kraju można spotkać na terenach rolniczych, blisko dolin rzecznych i w pobliżu siedzib ludzkich.

Bliskie sąsiedztwo bocianich gniazd sprzyja wzmożonemu zainteresowaniu okolicznych mieszkańców. Do organów ochrony przyrody wpływają liczne zgłoszenia o sytuacjach, w których stan gniazd jest zagrożony. Jednym z działań ochronnych w tej sprawie prowadzonych przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska jest stawianie platform pod gniazda bocianie na słupach betonowych, mających zastąpić gniazda zlokalizowane w miejscach niebezpiecznych, na przykład na obumierających topolach czy słupach elektroenergetycznych.

Europejska Wieś Bociania w Pentowie

Od 1994 r. istnieje Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego, która rejestruje i analizuje rozmieszczenie gniazd. Z obserwacji wynika, iż jedno z największych skupisk bocianów w Polsce znajdują się we wsi Pentowo w województwie podlaskim. W 2001 r. otrzymała ona tytuł: Europejska Wieś Bociania.


oprac.: Jerzy Górko
red.: Anna Augustynowicz

|wrotapodlasia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content