Kochana Widownio! Zbliża się kolejna, siódma już edycja jednej z naszych ulubionych filmowych imprez! 3xGdynia startuje 13 grudnia.

Karnety na cały Przegląd już można kupować w Miejskim Domu Kultury. W tym roku – mamy nadzieję – zaskoczymy Was wspaniałymi filmami z tegorocznego (…nie tylko!) Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i ciekawymi gośćmi! Będzie trochę inaczej, bo spotykamy się w augustowskim kinie Iskra aż czterokrotnie, do 16 grudnia. Wszystko za sprawą pokazu specjalnego i długo przez nas wyczekiwanego gościa…

Rozpoczynamy w poniedziałek 13 grudnia o godz. 19:15 pokazem specjalnym właśnie! Głównym filmem tego wieczoru będzie „Ucieczka z kina Wolność” – laureat Złotego Lwa gdyńskiego festiwalu dla Najlepszego filmu, którego reżyser otrzymał w 1990 roku. Opowiada historię pewnego seansu w kinie, podczas którego postacie na ekranie ożywają i rozpoczynają dialog z publicznością. W mieście wojewódzkim, gdzie życie polityczne toczyło się sennie według kalendarza oficjalnych narad i rytualnych partyjnych zebrań, wybuchła sensacja. Jak z niesubordynacją poradzi sobie cenzura? Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego filmu – warto sprawdzić! Tym bardziej, że gościem tego pokazu będzie odtwórca jednej z ról, Zbigniew Zamachowski, wybitny polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki oraz piosenkarz. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego swoich czasów w Polsce. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFiT w Łodzi. Był związany z Teatrem Studio, a aktualnie jest aktorem Teatru Narodowego i Teatru Syrena. Z aktorem, tak jak z innymi gośćmi naszego Przeglądu porozmawia jego prowadząca – Ola Salwa, dziennikarka i recenzentka filmowa, redaktor naczelna „Polish Film Magazine”. Jej teksty można przeczytać także w „Kinie” i „Polityce” lub w serwisie Stopklatka.pl. Należy do polskiej sekcji FIPRESCI, czyli międzynarodowej organizacji non-profit zrzeszającej krytyków filmowych z całego świata.

Wtorek 14 grudnia przyniesie kolejną porcję filmowych wrażeń. Tego dnia o godz. 19:15 obejrzymy „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rodundy, czyli najlepszy film tegorocznego konkursu głównego gdyńskiego festiwalu, zdobywca Złotych Lwów również za muzykę i zdjęcia. To opowieść o Danielu, który cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa – Olku, który nie jest gotowy, by ujawnić swoją tożsamość seksualną. Ich relacja rozwija się w ukryciu. Kiedy nastoletnia przyjaciółka nie wytrzymuje homofobicznych ataków i popełnia samobójstwo, Daniel namawia ludzi ze wsi do odbycia wspólnej drogi krzyżowej w intencji ofiary. Dotychczasowi sprzymierzeńcy odwracają się od niego. Za namową kuratora Daniel bierze udział w wystawie w warszawskiej galerii sztuki. Walka z homofobią staje na drodze relacji z Olkiem. Oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego.

Film przedyskutuje z nami jego reżyser – Łukasz Ronduda, historyk sztuki, wykładowca akademicki, kurator, pisarz, badacz i znawca filmu eksperymentalnego, scenarzysta.

15 grudnia o godz. 19:15 spotkamy się na seansie filmu „Piosenki o miłości”. Poznamy w nim Roberta, młodego muzyka żyjącego w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntującego się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania. To osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o której po seansie porozmawiamy z Tomaszem Habowskim, reżyserem filmu. Jako scenarzysta pan Tomasz pracował dla takich nadawców jak TVN czy TVP. Ukończył kursy Studio Prób i Script w Szkole Wajdy. „Piosenki o miłości” są jego fabularnym debiutem, za który otrzymał nagrodę podczas 46 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

Na finał tej edycji Przeglądu 3xGdynia zostawiliśmy film „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka, który wyświetlimy w czwartek 16 grudnia o godz. 19:15. Na ekranie – troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – Joanna – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”. To historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy? Warto próbować odpowiedzieć sobie na to pytanie razem z nami w kinie, bo gościem tego pokazu będzie odtwórczyni głównej roli – Agata Buzek, której talent zyskał uznanie wybitnych reżyserów polskich i zagranicznych, jury konkursów filmowych, a przede wszystkim widowni. Zdobywczyni wszystkich prestiżowych nagród przyznawanych polskim aktorom: nominacji do nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł za rolę Klary w „Zemście” Andrzeja Wajdy, Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, Nagrody aktorskiej 34. FPFF w Gdyni, Orła i Złotej Kaczki 2010 i wiele innych. Znana z ról w filmach: m.in. „Rewers” Borysa Lankosza, „Zemsta” Andrzeja Wajdy i „Niewinne” Anne Fontaine.

To nie koniec wrażeń festiwalowych. Jak co roku nie zabraknie naszego quizu wiedzy filmowej z filmowo-literacko-muzycznymi nagrodami – zaskoczymy Was nim któregoś pięknego przeglądowego dnia!

Bądźcie z nami – bilety i karnety czekają na Państwa, tak jak zawsze w Miejskim Domu Kultury. Więcej szczegółów na temat filmów i gości można znaleźć na naszej stronie internetowej kinochlon.pl i fejsbukowym wydarzeniu.

Emocji nie zabraknie – do zobaczenia!

APK – DKF KINOCHŁON

– – –

Cennik:
Bilet na jeden wieczór filmowy
– 15 zł

Karnet specjalny na cały przegląd – 45 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59

Galeria zdjęć z wydarzenia >>>

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4771170566282518&type=3