76. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE

Autor / 1 miesiąc temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

Była to największa i najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości, która pochłonęła dziesiątki milionów istnień. Przypadającą w sobotę (8.05) 76. rocznicę zakończenia w Europie II wojny światowej przedstawiciele Samorządu Województwa Podlaskiego uczcili składając kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Polskich na białostockim Cmentarzu Wojskowym. Hołd bohaterom oddał, w imieniu marszałka Artura Kosickiego, Tomasz Szeweluk – sekretarz województwa oraz Bogusław Dębski – przewodniczący sejmiku.

zdjęcie UMWP

W piątek, 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad sześć lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową.

Najbardziej krwawy konflikt zbrojny

Pochłonęła wiele ofiar, była najbardziej wyniszczającą wojną w historii. Uczestniczyły w niej 72 państwa, a działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Do wojska powołano prawie 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu.

Straty w ludziach były ogromne. II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Polska straciła ponad sześć milionów obywateli. Straty te, ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie.

8 maja 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji i tym samym zakończyła się II wojna światowa.

zdjęcie ilustracyjne Pomnik Nigdy Więcej Wojny w Augustowie, fot. augustow.org

Walczyli na całym świecie

Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.
W Polsce od 2015 r. dzień 8 maja jest obchodzony jako Narodowy Dzień Zwycięstwa – na pamiątkę kapitulacji III Rzeszy.

W tę sobotę (8.05) wraz z przedstawicielami samorządu województwa hołd poległym złożył Henryk Dębowski, białostocki radny.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz

|wrotapodlasia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content