Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku informuje, iż w piątek (17.09), w 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, na obszarze województwa podlaskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe.

fot. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Syreny zostaną włączone w celu upamiętnienia wydarzenia z września 1939 roku. Będzie to jednocześnie test sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania. Poniżej harmonogram uruchomienia syren przez wybrane jednostki samorządu terytorialnego. Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą miały charakter ćwiczebny.

  • 8:00 – Powiat i m. Wysokie Mazowieckie
  • 9:00 – Powiat i m. Mońki
  • 11:00 – Powiat i m. Kolno
  • 12:00 – Powiat białostocki, powiat i m. Augustów, powiat i m. Grajewo, powiat i m. Bielsk Podlaski, powiat i m. Sokółka, powiat łomżyński, powiat i m. Sejny, powiat i m. Hajnówka, powiat i m. Suwałki, powiat i m. Zambrów, powiat i m. Siemiatycze
  • 15:00 – m. Łomża

17 września 1939 roku Armia Czerwona – bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny – wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Wojska radzieckie przekroczyły na całej długości wschodnią granicę Polski. Aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wielu z nich zostało zamordowanych przez NKWD. Ponad 21 tys. – w tym 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, to ofiary Zbrodni Katyńskiej – masowych egzekucji dokonanych wiosną 1940 r. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tys. osób.

|Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku