Najważniejszy i najbardziej poruszający film tego roku to październikowa propozycja Kinochłona, który już w poniedziałek 11 października o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra pokaże „Aidę” Jasmili Žbanić, czyli świadectwo największego ludobójstwa w Europie od czasów II wojny światowej, czyli masakry w Srebrenicy w 1995 r.

Przebój tegorocznego Festiwalu w Wenecji przybliża mało znane w naszej części Europy wydarzenia z okresu wojny w Bośni i Hercegowinie. Podczas masakry w Srebrnicy ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Do dziś nie wszystkie ofiary doczekały się pochówku i nie wszyscy sprawcy zostali osądzeni… i do dziś nie mówi się o tych wydarzeniach wystarczająco głośno.

Film Jasmili Žbanić patrzy na tę wojnę oczami kobiety – tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida, nauczycielka angielskiego pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.

Realia wojny w byłej Jugosławii oraz to jak przekładają się one na filmowy obraz przybliży tego wieczoru Marta Szpala – główny specjalista Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka od relacji serbsko-bośniackich współpracująca z licznymi urzędami administracji państwowej, szeregiem fundacji międzynarodowych. Z Panią Martą porozmawia Maciej Białous – pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB, dobrze znany stałej widowni naszego DKF-u.

Zapraszamy

APK – DKF KINOCHŁON

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41,

tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Uwaga! Wszystkie rezerwacje wygasają na pół godziny przed pokazem.