Władze miasta ogłosiły właśnie konkurs. Nagroda to 30 tysięcy złotych.

zdjęcie: rzeka Netta w Augustowie, fot. augustow.org

– Kładka ma zawierać wieżę widokową oraz trybuny, czyli takie siedzenia, na których będzie można usiąść i popatrzeć na jezioro czy zachód słońca. Mają one znajdować się od strony Borek – nad trzcinowiskami, gdzie powstanie ekopark. Będzie można ten most zaprojektować tak, by było zejście tylko na plażę Bielnik, ale jest też wariant, by zrobić tam rozwidlenie właśnie na tę plażę oraz w stronę PTTK-u.

Koszt budowy kładki już teraz szacuje się na nawet 50 milionów złotych. Na samą dokumentację techniczną Ratusz chce wydać prawie milion. Wiceburmistrz przyznaje, że niezbędne będzie duże dofinansowanie zewnętrzne.

– Jak zostanie wyłoniona najciekawsza praca, wówczas zwycięzcy dostaną zlecenie na zaprojektowanie kładki. Praca ta jednak jest bardzo skomplikowana, więc przypuszczam, że potrwa to od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Trzeba jeszcze dokonać wiele uzgodnień i uzyskać pozwolenie na budowę. Równolegle będziemy myśleć o tym, jak to sfinansować. Na pewno będzie to poważny koszt.

Kilka lat temu władze Augustowa ogłosiły już konkurs architektoniczny na kładkę nad rzeką Nettą. Ostatecznie nie został on jednak rozstrzygnięty. Obowiązujący wówczas na tym obszarze miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wymuszałby bowiem wybudowanie mostu na wysokości kilkunastu metrów nad powierzchnią wody.

| red: mik

autor: Marta Sołtys /bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/