Tylko w trzech gminach północnej części woj. podlaskiego nie będzie masztów z polską flagą, sfinansowanych w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”. Największą aktywność w tym przypadku wykazali mieszkańcy wiejskiej gminy Sejny. Znaleźli się na drugim miejscu w woj. podlaskimi i 40 w kraju.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Projekt „Pod biało-czerwoną” ma budować polską wspólnotę narodową. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił go pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Był adresowany do wszystkich polskich gmin. Żeby zapewnić sobie maszt z flagą, należało na specjalnej rządowej stronie internetowej uzyskać odpowiednią liczbę głosów. W przypadku gmin do 20 tysięcy mieszkańców – 100, między 20 a 100 tysięcy – 500, a powyżej 100 tysięcy – 1000 głosów. Wymóg ten spełniło 1657 polskich gmin na 2477 istniejących, w tym miasta Suwałki, Sejny i Lipsk. Flagi pojawią się również we wszystkich gminach powiatu sejneńskiego, włącznie z Puńskiem, gdzie początkowo zainteresowanie akcją było minimalne. 

W suwalskim powiecie ziemskim odpowiedniej liczby głosów nie zdobyły jedynie Raczki. Natomiast w powiecie augustowskim – miasto Augustów i augustowska gmina wiejska. 

A rywalizację w skali całej Polski wygrały znajdujące się w woj. podlaskim Stawiski. Gmina zdobyła 14 tysięcy procent niezbędnych głosów. Natomiast najlepsza w naszym regionie gmina Sejny – 707 procent. 

| red: mik

autor: Tomasz Kubaszewski / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki