W niedzielę (27.06.) augustowscy policjanci pomogli parze, której skuter wodny wywrócił się na jeziorze Necko. Dwoje młodych osób wpadło do wody. Dzięki szybkiej interwencji policyjnych wodniaków, nikomu nic się nie stało.

zdjęcie KPP w Augustowie

Dwoje 19-latków na policyjnej łodzi bezpiecznie zostało przetransportowanych na ląd, a ich skuter wodny odholowany do brzegu. Okazało się, że sterujący skuterem mężczyzna nie posiadał stosownych uprawnień

To już kolejny rok funkcjonowania wodnych patroli na augustowskich jeziorach. Policjanci, każdego dnia w trakcie trwania sezonu patrolują akweny i sprawdzają, co się dzieje na brzegach. Nikt z wypoczywających nie może zapomnieć nawet na chwilę o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych. Chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

Najprawdopodobniej brawura doprowadziła do wywrotki pary z okolic Białegostoku. W niedzielne popołudnie, patrolujący wody jeziora Necko, augustowscy wodniacy zauważyli w wodzie dwie osoby kurczowo trzymające się wywróconego skutera. Młody mężczyzna i kobieta wołali o pomoc. Mundurowi natychmiast rozpoczęli akcje ratunkową.

Jak ustalili, para 19-latków pływająca na skuterze wodnym, na skutek uderzenia fali i braku doświadczenia sternika, przewróciła się i wpadła do wody. Na szczęście obydwoje mieli założone kamizelki ratunkowe, jednak nie byli w stanie odwrócić skutera i na niego wsiąść. Dzięki szybkiej interwencji wodnego patrolu, nikomu nic się nie stało. Para została bezpiecznie przetransportowana na policyjnej łodzi na ląd, a skuter wodny odholowany do brzegu.

Jak ustalili policjanci sterujący skuterem 19-letni mężczyzna nie posiadał stosownych uprawnień, za co został ukarany mandatem karnym.

Sezon letni w pełni. Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł.

Przestrzegamy przed kąpielą na tzw. „dzikich kąpieliskach”. Do kąpieli wybierajmy miejsca, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik.

Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem, bo to połączenie często prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Korzystając ze sprzętu pływającego zakładajmy kamizelki ratunkowe, które są indywidualnym środkiem bezpieczeństwa.

|augustow.policja.gov.pl