31 maja 2021 r., na zakończenie majowych obchodów Dnia Patrona Szkoły, Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie postanowiło przyłączyć się do korespondencyjnego biegu w hołdzie żołnierzom gen. Władysława Andersa, którzy polegli w jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Dla przypomnienia, walki polskich żołnierzy o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godz., od 12 do 25 maja 1944 r.

            W biegu wzięło udział 28 uczniów z różnych klas ACE. Dystans pokonany przez zawodników to symboliczne 1944 m. Trasa biegu prowadziła przez okoliczny las, a kończyła się przy pomniku BOHATERÓW MONTE CASSINO na szkolnym placu. Każdy z uczestników wybrał nazwisko żołnierza poległego w bitwie o Monte Cassino, któremu zadedykował swój wysiłek. W ten sposób młodzież oddała hołd i cześć poległym żołnierzom gen. Władysława Andersa. Pamiętamy, iż wykazali się oni ogromnym bohaterstwem, przelali krew „za wolność naszą i waszą”.

Udział w biegu to wspaniała lekcja historii, przekazana w formie sportowej rywalizacji. Uczniowie poszukiwali nazwisk żołnierzy poległych w 1944 r., z zainteresowaniem śledzili, skąd pochodzili, ile mieli lat. Wielu z nich pochodziło z ziemi augustowskiej. Nazwiska tych bohaterów dumnie prezentowały się na numerach startowych uczestników.

 Wysiłek fizyczny naszych biegaczy był pięknym i pamiętnym wydarzeniem, symbolicznym upamiętnieniem trudu i znoju polskich żołnierzy.

            To bieg inny niż wszystkie pod każdym względem. Nie liczył się czas na stoperze, tylko pamięć i hołd oddany poległym. Mimo to, wielu naszych uczniów postanowiło jak najszybciej pokonać dystans. I tak jako pierwsi na linii mety pojawili się:

– w kategorii dziewcząt: Zalewska Julia, Wróblewska Julia, Mordaszewska Natalia,

– w kategorii chłopców: Szybajło Rafał, Jakucewicz Bartosz. Morozow Patryk

Wszyscy uczestnicy bez względu na wynik otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy.

            Nasi biegacze, pomimo zmęczenia, z radością na twarzy odebrali z rąk Pana Dyrektora Grzegorza Augusewicza oraz Wicedyrektor Urszuli Maksimowskiej wyjątkowe pamiątki.

„Przejdą lata i wieki przeminą …” jednak my jako społeczność szkolna czujemy się w obowiązku przekazywania wiedzy o naszych Bohaterach. Uczniowie ACE udowodnili, że młode pokolenie potrafi uszanować i uczcić pamięć poległych na frontach wojennych Polaków.

Dziękujemy organizatorom biegu Panu Januszowi Kalinowskiemu i datasport.pl oraz Klubowi Sportowemu Polskie Himalaje za możliwość przyłączenia się do biegu korespondencyjnego.

Tekst: Urszula Maksimowska / Fotografie: Franciszek Olszewski