24 września Burmistrz Mirosław Karolczuk wraz z Panią Przewodniczącą Rady Miejskiej Alicją Dobrowolską wręczyli medale ,,za zasługi dla miasta Augustowa’’ Januszowi Michałowskiemu i jego żonie Izabelli Cywińskiej. Spotkanie odbyło się w mieszkaniu aktora w Warszawie.

fot. UM w Augustowie

Wyczekiwana uroczystość

Tradycji stało się zadość. 5 września, podczas tegorocznych Dni Augustowa, Burmistrz wręczył odznaczenia za lata 2020 i 2021. Do grona zasłużonych augustowian podczas uroczystości w Urzędzie Miejskim dołączyli Polikarp Augustyniak, Ochotnicza Straż Pożarna oraz lek. Katarzyna Andruszkiewicz-Słomska. To jednak nie wszystkie z wyróżnionych w tym roku osób. W piątek 24 września Burmistrz Mirosław Karolczuk wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Alicją Dobrowolską udali się do Warszawy, by osobiście wręczyć medale Januszowi Michałowskiemu i jego żonie Izabelli Cywińskiej, którzy nie mogli pojawić się w Augustowie. 

Wyjątkowi artyści

Janusz Michałowski jest znanym aktorem teatralnym i filmowym pochodzącym z Augustowa. Występował w teatrach: Bałtyckim T. Dramatycznym Koszalin-Słupsk, im. Horzycy w Toruniu, Polskim w Poznaniu, im. Bogusławskiego w Kaliszu, Nowym w Poznaniu, Studio w Warszawie, Ateneum w Warszawie oraz w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Jego twórczość i osiągnięcia zostały docenione również w rodzinnym mieście, przez mieszkańców Augustowa, radnych miejskich i burmistrza miasta. Żona aktora, Izabella Cywińska, jest cenioną reżyserką filmową i teatralną, krytykiem filmowym, minister kultury i sztuki w latach 1989-1991, a w latach 2008-2011 dyrektor artystyczną Teatru Ateneum w Warszawie. 

Wzruszające spotkanie

W piątek 24 września przedstawiciele Augustowa udali się do Warszawy, by osobiście wręczyć wyjątkowe medale artystycznemu małżeństwu. Nie było to jednak pierwsze spotkanie Burmistrza z Januszem Michałowskim i Izabellą Cywińską. Burmistrz Mirosław Karolczuk złożył 18 lutego wizytę przyszłym Laureatom w ich mieszkaniu w Warszawie na Starym Mieście. Była to okazja do poznania się, inspirującej rozmowy i obejrzenia pamiątkowych zdjęć. Piątkowe spotkanie było dopełnieniem poprzedniej wizyty. W warszawskim mieszkaniu artystów Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miejskiej wręczyli Panu Michałowskiemu i jego żonie najważniejsze odznaczenia przyznawane w Augustowie. Nie zabrakło gratulacji, serdecznych słów, podziękowań i wzruszeń. 

Możliwość wręczenia medali za zasługi dla miasta Augustowa tak wyjątkowym artystom to dla mnie wielki zaszczyt. Pan Janusz Michałowski i Pani Izabella Cywińska są artystami docenianymi w naszym kraju i poza jego granicami. Cieszę się, że takie osoby pochodzą oraz są blisko związane z Augustowem. Mam duży szacunek do twórczości wyróżnionych przez augustowian osób i z ogromną przyjemnością osobiście przekazałem kolejne odznaczenia. Dziękuję Panu Januszowi i Pani Izabeli za przemiłe spotkanie. Dziękuję za wkład w promocję naszego miasta. – Burmistrz Mirosław Karolczuk wspomina wizytę w Warszawie. 

fot. UM w Augustowie

Augustowska tradycja 

Medale ,,za zasługi dla miasta Augustowa’’ to najważniejsze odznaczenia przyznawane przez Radę Miejską od ponad 28 lat. Są wyróżnieniem za wkład w rozwój naszego miasta i promowanie go w Polsce i za granicą. W poprzednich latach, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, medale wręczane były podczas obchodów Dni Augustowa. Na początku września bieżącego roku ustawa została zmieniona przez Radę Miejską, dzięki czemu oznaczenia mogą być przyznane w innym miejscu i terminie. Z powodów osobistych Janusz Michałowski i Izabella Cywińska nie mogli uczestniczyć w uroczystości odbywającej się 5 września w Urzędzie Miejskim. Burmistrz Augustowa skorzystał z nowej możliwości i odwiedził artystów w Warszawie. Augustowianie – Bogdan Falicki, Monika Rowińska i Ewa Łukaszewicz – złożyli wniosek o nagrodzenie Pana Michałowskiego i Pani Cywińskiej, który został pozytywnie przyjęty przez Radę Miejską, a kameralna ceremonia odbyła się 24 września.

|urzad.augustow.pl/