Z wielkim wyważeniem myślimy o ewentualnych obostrzeniach. Oczywiście mówimy generalnie o województwach wschodnich – woj. podlaskim, lubelskim, czy też o wschodnich powiatach woj. mazowieckiego – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Warszawa, 10.02.2021. Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, 10 bm. w Senacie w Warszawie. Posiedzenie komisji dotyczyło monitorowania i zarządzania medycznego epidemią COVID-19 oraz nadzoru medycznego nad bezpieczeństwem i jakością szczepień. (kf) PAP/Tomasz Gzell

Wiceszef resortu zdrowia w czwartek był gościem w Wirtualnej Polsce. Pytany o ewentualne obostrzenia odpowiedział: „każde obostrzenia i każdy lockdown, o którym myślimy, jest zabójczy dla naszej gospodarki. Myślę, że wszystkie kraje starają się tego unikać”.

Kraska zapowiedział, że w piątek zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie odbędzie się dyskusja o „podziale na strefy”.

Wyjaśnił, że trzy zmienne – liczba zakażeń, liczba osób zaszczepionych oraz liczba osób, które trafiają do szpitali – będą wpływały na to, czy dany obszar będzie w strefie żółtej, czy czerwonej.

Ponadto powiedział, że MZ zamierza podnieść progi co najmniej dwu lub trzykrotnie w kwestii klasyfikacji powiatów do którejś strefy.

„To już jest czwarta fala i wiele decyzji przerobiliśmy. Myślę, że wydolność służby zdrowia i wydolność łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 jest na wysokim poziomie” – stwierdził wiceminister.

Wspomniał również, że obecnie Ministerstwo przykłada szczególną uwagę do egzekwowania obecnie obowiązujących zasad, tj. zasłanianie nosa i ust w wyznaczonych miejscach.

Dodał, że policja i służby sanitarne dostały jasny sygnał, aby wystawiać mandaty wszystkim tym osobom, które nie przestrzegają obostrzeń.

Kraska poinformował: „czwarta fala nie będzie aż tak wysoka, ale będzie się dość długo utrzymywała”. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/