1 września 1939 r., o godzinie 4.45, niemieckie wojska zaatakowały polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie Westerplatte. To data uznawana za symboliczny początek II wojny światowej.

W 82. rocznicę tych wydarzeń, kwiaty na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku złożył marszałek Artur Kosicki. Towarzyszyli mu: Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa oraz Henryk Dębowski, białostocki radny.

Jak podkreślił, dzień niemieckiej agresji stał początkiem tragicznego okresu w dziejach Polski, w czasie którego nasz naród złożył olbrzymią ofiarę. Dodał też, że jesteśmy winni pamięć poległym i zamordowanym w czasie tego konfliktu zbrojnego.

– Wspominamy dziś i oddajemy cześć bohaterstwu polskich żołnierzy broniących granic oraz suwerenności państwa polskiego przed niemieckim i sowieckim agresorem. Ich postawa, determinacja i poświęcenie to najpiękniejsza lekcja patriotyzmu i oddania ojczyźnie. Jako Samorząd Województwa Podlaskiego czynimy wszelkie starania, by pamięć o wydarzeniach tamtych dni była przekazywana następnym pokoleniom – mówił marszałek Artur Kosicki.

Dodał też, że tylko mając takie podstawy, wiedzę o tragicznej historii, możemy budować bezpieczną przyszłość na następne dziesięciolecia.

Małgorzata Sawicka
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

|wrotapodlasia.pl