MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SOLIDARNOŚCI LUDZI PRACY

Autor / 5 miesięcy temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja. Międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie w dniu 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r.

zdjęcie ilustracyjne

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni mają 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. Obecnie Międzynarodowe Święto Pracy w Polsce ma charakter spontaniczny, pluralistyczny i wielonurtowy. (Więcej tutaj >>>)

1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a ponadto świętem uwzględnionym w zakazie handlu w niedziele i święta. Większość sklepów, głównie supermarketów, będzie, wobec tego zamknięta. Jednak od tej reguły jest zwykle kilka wyjątków. Zakupy zrobimy m.in. w sklepach działających na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express czy Globi) oraz w niektórych osiedlowych sklepikach, w których za ladą staną ich właściciele. W trakcie majówki otwarte będą też apteki, stacje paliw i sklepy na dworcach. Takie same zasady obowiązują podczas Nagrodowego Święta Konstytucji 3 Maja, które także jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – nie jest dniem wolnym od pracy, ale w tym roku wypada w niedzielę niehandlową.

|Bart.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content