W Sosnowcu zakończyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem w kategorii Open (10-12.09. 2021). Niestety, polska reprezentacja kończy je bez medali. Zawody w ośrodku sportów wodnych Wake Zone Stawiki przejdą na pewno do historii tej dyscypliny – podczas czempionatu ustanowiono aż cztery rekordy świata.

Zdjęcie Simona Supino

Trzy rekordowe wyniki padły już podczas sobotnich eliminacji. W konkursie skoków kobiet Białorusinka Iryna Turets oddała skok na odległość 51,6 m, co jest lepszym wynikiem od poprzedniego rekordu o 80 centymetrów. Bohaterem eliminacyjnego konkursu skoków mężczyzn został Słowak Alexander Vasko, który poszybował na odległość 70,3 m. To oznacza, że dotychczasowy rekord świata został pobity aż o 4 metry i 80 centymetrów!

Również w sobotę, w eliminacjach jazdy figurowej, rekord świata ustanowiła Białorusinka Hanna Straltsova uzyskując za swoją kombinację figur 6080 punktów. W dzisiejszych, niedzielnych finałach padł kolejny rekord świata, także w jeździe figurowej, ale tym razem mężczyzn. Autorem fenomenalnego wyniku – 9150 punktów – został Ilya Labkovich z Białorusi.

Do dzisiejszych finałów awansowała pięcioosobowa reprezentacja Polski: Zuzanna Polkowska (skoki), Jakub Siedlarski (jazda figurowa i slalom), Dawid Kazek (jazda figurowa) oraz Erwin Zawadzki i Kamil Borysewicz (skoki). Największe szanse medalowe, biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia oraz wyniki uzyskiwane we wczorajszych eliminacjach, mieli nasi skoczkowie.

Trzeba jednak pamiętać, że poziom sesji eliminacyjnej był niezwykle wysoki – w sobotnie popołudnie w Wake Zone Stawiki został ustanowiony – tak jak wspominaliśmy – rekord świata (70,3 m), a dziesięciu zawodnikom udało się przekroczyć magiczną barierę 60 metrów. W finale także padały znakomite rezultaty, jednak rekordu już poprawić się nie udało, choć wyniki były rewelacyjne.

Z polskiego duetu skoczków lepiej zaprezentował się dziś Kamil Borysewicz, który zajął szóste miejsce, ustanawiając nowy rekord Polski – to 66 m. Erwin Zawadzki zajął siódme miejsce z rekordem życiowym 65,4 m. Na podium stanęli wyłącznie reprezentanci Białorusi: Artsiom Marozau, Nikita Papakul i  Stepan Shpak.

Medaliści MŚ – skoki mężczyzn

1. Artsiom Marozau (Białoruś)

2. Nikita Papakul (Białoruś)

3. Stepan Shpak (Białoruś)

——————————

6. Kamil Borysewicz (Polska / AKS Sparta)

7. Erwin Zawadzki (Polska / MOS Augustów)

Finałową rywalizację kobiet na skoczni także zdominowały Białorusinki. Mistrzynią Świata została Iryna Turets, czyli aktualna rekordzistka świata. Reprezentująca Polskę Zuzanna Polkowska zakończyła czempionat na wysokim, piątym miejscu, a z tych zawodów na pewno zapamięta eliminacje, w których ustanowiła rekord Polski 44,3 m.

Medalistki MŚ – skoki kobiet

1. Iryna Turets (Białoruś)

2. Hanna Straltsova (Białoruś)

3. Alena Parkhomenka (Białoruś)

——————————

5. Zuzanna Polkowska (Polska / MOS Augustów)

Bardzo dobrze w MŚ wypadł jeden z najbardziej doświadczonych reprezentantów Polski, który był też jednym z głównych organizatorów zawodów w Sosnowcu – Dawid Kazek. Zawodnik miejscowego klubu Zefir Bytom w finale jazdy figurowej był piąty, a wszystkie medale w tej konkurencji zdobyli Białorusini, w kolejności: Ilya Labkovich, Aliaksandr Mikhailau i Stepan Shpak.          

Medaliści MŚ – jazda figurowa mężczyzn

1. Ilya Labkovich (Białoruś)

2. Aliaksandr Mikhailau (Białoruś)

3. Stepan Shpak (Białoruś)                                           

——————————

5. Dawid Kazek (Polska / KS Zefir Bytom)

12. Jakub Siedlarski (Polska / KS Zefir Bytom)

W finałowej rywalizacji kobiet w jeździe figurowej reprezentantek Polski zabrakło.  Dwa kolejne medale do swojego niebywałego dorobku dołożyła reprezentacja Białorusi, na podium z Hanną Straltsovą i Mariyą Beliakovą stanęła Rosjanka Tatiana Churakova.

Medalistki MŚ – jazda figurowa kobiet

1. Hanna Straltsova (Białoruś)

2. Mariya Beliakova (Białoruś)

3. Tatiana Churakova (Rosja)

W slalomie mężczyzn medale podzielili pomiędzy siebie reprezentanci Izralela i Słowacji. Wygrał Aviv Levy, drugi był Samuel Saxa, a trzeci Or Shinuk. W finałach tej konkurencji Polskę reprezentował Jakub Siedlarski, który zajął jedenaste miejsce.

Medaliści MŚ – slalom mężczyzn

1. Aviv Levy (Izrael)

2. Samuel Saxa (Słowacja)

3. Or Shinuk (Izrael)

——————————

11. Jakub Siedlarski (Polska / KS Zefir Bytom)

W slalomie kobiet bez niespodzianek. Dwa pierwsze miejsca zajęły utytułowane reprezentantki Austrii Bianca i Nadine  Schall.

Medalistki MŚ – slalom kobiet

1. Bianca Schall (Austria)

2. Nadine Schall (Austria)

3. Hanna Straltsova (Bialoruś)

Po zsumowaniu wyników z trzech konkurencji – skoków, jazdy figurowej i skoków – tradycyjnie wyłoniono najwszechstronniejszych zawodników, którzy odebrali medale za trójkombinację. Tu złoto zdobyli Ilya Labkovich i Hanna Straltsova, czyli reprezentanci Białorusi. Z polskich zawodników najwyżej w trójkombinacji sklasyfikowano Jakuba Siedlarskiego i Zuzanne Polskowską, na siódmych miejscach.

Pełne wyniki zawodów dostępne są TUTAJ.

(Opracował Adrian Skubis. Zdjęcie Simona Supino)

|źródło: motorowodniacy.org/