Już niebawem w przestrzeni miejskiej będziemy mogli zobaczyć dzieło miejscowego twórcy. W geście uhonorowania Pawła Mikuckiego, Burmistrz Mirosław Karolczuk postanowił udostępnić przestrzeń, gdzie powstanie plenerowa rzeźba. 

Paweł Mikucki to augustowski artysta, kowal, który w tym roku otrzymał stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kategorii Sztuki Wizualne. Mieszkaniec naszego miasta pasję i warsztat rozwijał u boku wielkiego mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie kowalstwa – Ryszarda Mazura. 

zdjęcia UM w Augustowie

Kuźnia to zdecydowanie jego środowisko naturalne, jego drugi dom. To tutaj, uderzając, wyginając i zaciągając metal, tworzy rzemieślnicze arcydzieła. Artysta w swojej twórczości udowadnia, że kowalstwo to prawdziwe piękno i sztuka. Podkreśla, że inspiruje go natura, historia i tradycja. Razem z Bractwem Bartnym wskrzesza bartnictwo, kując narzędzia, współtworząc historyczne eksponaty drewniano – metalowe. 

zdjęcie UM w Augustowie

Działalność i talent Pawła Mikuckiego zostały dostrzeżone w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a stypendium ministra jest jego oficjalnym uhonorowaniem. W ramach wyróżnienia artysta wykona 3-metrową rzeźbę w tradycyjnej technice kowalskiej, która stanie w Augustowie. 

Sam projekt jest wyjątkowy, o czym przekonuje artysta:

Projekt rzeźby niesie za sobą ideę uwypuklenia znaczenia koincydencji natury i sztuki oraz ich zamierzonego dialogu z rzeczywistością stworzoną przez człowieka. Ma zacierać granice, które tak usilnie stawiamy, ignorując to, co pierwotne i piękne w swojej surowości. To hołd dla przyrody, uznanie istnienia natury wokół nas – nieodzownej jej części, by poczuć z nią jedność i zrozumieć, że, jako ludzie, mamy ogromną moc kreacji, ale także niszczenia.

Decyzją Burmistrza Mirosława Karolczuka, Miasto Augustów udostępni miejsce, w którym stanie dzieło. Prawdopodobnie rzeźba realizowana w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu znajdzie się nad jeziorem Necko. Tak, aby każdy z mieszkańców i turystów mógł zetknąć się ze sztuką w naturalnym otoczeniu, do którego odniósł się artysta. 

Jak mówi Burmistrz Mirosław Karolczuk:

Szanuję i doceniam twórczość Pana Pawła. Uważam, że powinniśmy być dumni z wszelkich osiągnięć augustowian, w tym oczywiście z osiągnięć artystycznych. Nasze przestrzenie doskonale nadają się do tego, aby gościć dzieła sztuki. Zwłaszcza prace naszych artystów, które wprost odnoszą się do natury. Żyjemy wśród pięknych terenów, jesteśmy szczęściarzami, dlatego będę wspierał każdą postawę, która głośno odnosi się do naszej lokalności, naszych naturalnych skarbów i tradycji.

| Urząd Miejski w Augustowie