Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk uhonorował kolejne osoby zaszczytnym tytułem Ambasadorów Augustowa. Nagrodzono członków Bractwa Bartnego. Statuetkę odebrali Piotr Piłasiewicz i Paweł Kotwica. 

fot. Urząd Miejski w Augustowie

Augustów sławny na całym świecie

Paweł Kotwica i Piotr Piłasiewicz związani są z Bractwem Bartnym i na co dzień dbają o przywrócenie tradycji bartniczej w regionie augustowskim. Ich działania skutecznie promują Augustów na arenie międzynarodowej.

– Serdecznie dziękuję Bractwu Bartnemu za zaangażowanie i serce, które codziennie wkładacie dbając o rozwój kultury bartniczej. Wspólnie dokonujecie wielkich rzeczy. Jestem dumny, że dzięki takim Ambasadorom jak Piotr Piłasiewicz i Paweł Kotwica, Augustów i nasza tradycja bartnicza są doceniane na międzynarodowych wydarzeniach. W swojej działalności zawsze byliście ambasadorami Augustowa. Cieszę się, że od dziś jest to także oficjalnie nadany tytuł – powiedział burmistrz Mirosław Karolczuk

Bartnictwo na liście UNESCO

To między innymi dzięki działaniom Piotra Piłasiewicza i Pawła Kotwicy kultura bartnicza została wpisana na listę UNESCO (Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości). Lista skupia unikalne tradycje, praktyki, przekazy, wiedzę i umiejętności przekazywane w ramach wspólnot z pokolenia na pokolenie.

Ocalić historię

Kultura bartnicza obejmuje wiedzę i praktyki, które związane są z chowem dzikich pszczół w żywych pniach drzew (barciach) lub ściętych pniach drzew bartnych (ulach kłodowych). Kultura bartnicza jest przekazywana w oparciu o przekaz rodzinny i działalność bractw bartnych.

Bartnicy zajmują się pszczołami w sposób szczególny: starają stwarzać im warunki jak najbardziej zbliżone do tych pierwotnych, nie ingerując w ich cykl życia i nie mając na celu intensyfikacji zbiorów miodu.

[*as] Urząd Miejski w Augustowie