Minęło 10 lat od, kiedy 2 października 2011 po raz pierwszy z Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie wystartował Półmaraton Augustowski. Zwycięzcą tamtego historycznego biegu został biegnący z numerem 187 na koszulce Białorusin Ilya Slavenski. Jego czas na mecie wyniósł 1:05:03.

Zwycięzcą jubileuszowej, X edycji biegu został Adam Głogowski – UKS Ekonomik-Maratończyk (POL) z czasem 1:06:35. Na 2. miejscu podczas dekoracji stanął Dmytro Didovodiuk – SC Big-Time Rivne (UKR) 1:06:37, a na 3. Andrzej Leończuk – Białystok (POL) 1:10:16. Metę X Półmaratonu Augustowskiego przebiegło 122 zawodników.

WYNIKI X PÓŁMARATONU AUGUSTOWSKIEGO „AUGUSTÓW IS THE FUTURE” Z DNIA 03.10.2021 R.

OPEN:

https://domtel-sport.pl/uploads/wyniki/12029.pdf

DRUŻYNOWA:

https://domtel-sport.pl/uploads/wyniki/12016.pdf

Już od II Półmaratonu Augustowskiego towarzyszy mu inne duże wydarzenie sportowo rekreacyjne, na które każdego roku wyczekuje wielu z nas. W tym przypadku nie chodzi o wyniki na mecie. Najważniejszy jest cel i sam udział. Bieg Charytatywny „Biegając Pomagamy”, bo o nim mowa, odbył się po raz 9. Gdybyśmy spojrzeli na tegoroczną edycję biegu w relacjach mistrz – uczeń, 😊 to faktycznie uczeń przerósł mistrza pod względem liczby uczestników. Był to rekordowy rok pod tym względem. Na listę uczestników wpisało się 326 osób. Liczba jest tutaj niezwykle ważna. Trasa ma 10km, a główny sponsor, największy zakład produkcyjny w Augustowie wypłaca 10 zł za każdy pokonany przez uczestników kilometr. Zgromadzone w ten sposób pieniądze przekazywane na pomoc dzieciom ze specjalnymi potrzebami.

Bieg Charytatywny w połączniu z Półmaratonem wytwarzają szczególną atmosferę w trakcie wydarzenia. Stoiska z różnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, rodzice pokonujący trasę wspólne z dziećmi, spontaniczny doping i szczery uśmiech na zmęczonych twarzach uczestników. A do tego piękna jesienna pogoda, która od lat towarzyszy temu wydarzeniu. Może tyle w wielkim skrócie o bieganiu i jeszcze kilka słów nawiązujących do jubileuszu.

Przygotowania do kolejnej edycji zaczynają się praktycznie z chwilą zakończenia aktualnej. Uczestniczyliśmy w „produkcie finalnym” pracy dziesiątek, jak nie setek osób. Nie padły do tej pory żadne nazwiska ani nazwy, bo mogłem (a raczej na pewno tak by było) kogoś pominąć i tym samy dać wyraz niedocenienia jego pracy. Nawet nie wiem, ile osób było zaangażowanych w pieczenie przepysznych ciast, które miałem przyjemność skosztować 😊 Na pewno, podziękowania należą się każdemu, kto miał tutaj swój wkład.

Miałem przyjemność przyglądania się – tylko 😊 – wszystkim edycjom Półmaratonu Augustowskiego. Przed ceremonią zakończenia zawodów i dekoracją zwycięzców, Organizatorzy – duże grono pasjonatów biegania skupionych w Augustowskim Towarzystwie Pływackim, podziękowali tym wszystkim, którzy od początku, w różny sposób udzielą swojego wsparcia w przygotowaniach i przebiegu Półmaratonu Augustowskiego. 

Tak przy okazji, to przed sceną dotarło do mnie, że w tym czasie mamy już 3. burmistrza w Augustowie, a Półmaraton Augustowski trwa, i mam nadzieję, że doczeka kolejnych okrągłych jubileuszy. Wracając do podziękowań. Nie pominięto nawet tych osób, które już w tej chwili nie są już w stanie udzielać takiego wsparcie jak dawnej. Nawet w tej części zasada fair play została zachowana.

Moim zdaniem, niewystarczająco wybrzmiała rola dwóch osób, które wymienię jednak z nazwiska. To p. Andrzej Zarzecki, były dyrektor CSiR w Augustowie, a obecny dyrektor PCPR oraz Łukasz Bućko z CSiR w Augustowie. Pierwszy to pomysłodawca i od samego początku osoba zawiadująca całością przygotowań, a drugi, to jego były współpracownik, który od początku wspiera go w działaniach. W imieniu własnym dołączam podziękowania do tych które padły ze sceny i życzę niesłabnącego zapału Panowie i mniej górek na trasie!

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z obu biegów.

X Półmaraton Augustowski i Bieg Charytatywny – przed startami >>>

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=augustow.org&set=a.4522188967847347

Bieg Charytatywny – trasa i meta >>>

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=augustow.org&set=a.4524777924255118

X Półmaraton Augustowski – trasa i dekoracja >>>

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=augustow.org&set=a.4528157343917176

|Bart / augustow.org