2021-06-13, 08:38 Warszawa (PAP)

Od niedzieli w kościołach i w miejscach kultu może być zajęta połowa miejsc. Cieszy nas bardzo, że jest możliwe szersze otwarcie kościołów – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Przemyśl, 17.02.2021. Wierni podczas mszy świętej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu, 17 bm. w Środę Popielcową. Dzisiaj w Koiciele katolickim rozpoczyna się Wielki Post. (dd/amb) PAP/Darek Delmanowicz

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że od 13 czerwca będzie mogła być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Ks. Gęsiak poinformował, że chodzi zarówno o miejsca siedzące jak i stojące.

Dodał, że limity te nie będą dotyczyły osób zaszczepionych. „Nie wiem jeszcze w tej chwili, w jaki sposób będzie możliwa weryfikacja tego ostatniego punktu. Musimy poczekać, bo to jest reguła, która będzie też w innych instytucjach obowiązywać, więc spodziewam się, że zostaną też podane konkretne wytyczne ze strony rządowej, w jaki sposób się do takich zarządzeń dostosować” – powiedział ks. Gęsiak.

„Cieszy nas bardzo, że jest możliwe szersze otwarcie kościołów” – podkreślił.

W związku z obowiązującymi dotychczas limitami (jedna osoba na 15 mkw.), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału we mszy św. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcają jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych.

W piątek biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i w święta nakazane z dniem 20 czerwca we wszystkich diecezjach. (PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ dki/