Augustowskie Placówki Kultury zapraszają na retransmisję spektaklu operowego „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, który wprost z nowojorskiej The Metropolitan Opera trafi na ekran kina Iskra w Augustowie – oto kolejna odsłona teatralnego cyklu „Kurtyna w Górę”.

20 września o godz. 18:00 rozpoczniemy w kinie retransmisję „Rigoletta” Giuseppe Verdiego w reż. Michaela Mayera i pod dyrekcją Michele’a Mariottiego.

„Rigoletto” to historia o pożądaniu, zdradzie i zemście, ale zamiast do pałacu Księcia Mantui przeniesiemy się do jego kasyna w Las Vegas w latach 60. XX wieku. Za tę rewolucyjną zmianę jest odpowiedzialny Michael Mayers, który wymyślił sobie, że właśnie amerykańskie Las Vegas, ta jaskinia rozpusty, nielegalnych gier, wielkich mafijnych karier stanowi doskonałe tło dla tragedii Verdiego, a uwspółcześnienie „Rigoletta” sprawi, że publiczność bardziej przejmie się losami bohaterów. Książę Mantui (w tej roli polski tenor Piotr Beczała) jest stylizowany na Franka Sinatrę, a u jego boku zobaczymy też barytona Željko Lučića w tytułowej roli i sopranistkę Dianę Damrau, wykonującą partię Gildy, córki Rigoletta, której życiu zagraża przestępcza przeszłość ojca.

Szanowni Państwo, zapraszamy na to niecodzienne spotkanie z wielką, światową operą! Spektakl zarejestrowano 16 lutego 2013 roku. Wspaniała, cyfrowa jakość dźwięku i obrazu, a wszystko dostosowane do ekranu kinowego i opatrzone polskimi napisami daje nam szansę do spotkania z wielką operową sceną światowej sławy – serdecznie zapraszamy.

APK

– – –

Czas trwania: 180 min (z przerwą)

cena biletu: 20 zł

sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41, tel. 87 643 36 59

Opera w trzech aktach

Libretto: Francesco Maria Piave

na podstawie tragedii Victora Hugo pt. „Król się bawi”

Prapremiera: Gran Teatro La Fenice w Wenecji, 11.03.1851

Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 28.01.2013

W rolach głównych:

Željko Lučić jako Rigoletto

Diana Damrau jako Gilda

Piotr Beczała jako Książę Mantui

Oksana Volkova jako Maddalena

Štefan Kocán jako Sparafucile

Maria Zifchak jako Giovanna

dyrygent: Michele Mariotti

reżyseria: Michael Mayer

scenografia: Christine Jones

kostiumy: Susan Hilferty

światło: Kevin Adams

choreografia: Steven Hoggett