2021-08-18, 11:15 Warszawa (PAP)

Porozumienie proponuje zmiany podatkowe, które pomogą samorządom zrekompensować ubytek dochodów wynikających z Polskiego Ładu; jedną z propozycji jest udział gmin, powiatów i województw w podatku VAT – poinformował na środowej konferencji prasowej lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Warszawa, 07.07.2021. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 7 bm. (kf) PAP/Paweł Supernak

Porozumienie Jarosława Gowina zorganizowało w środę konferencję prasową w Sejmie na temat proponowanych przez to ugrupowanie zmian podatkowych.

„W porozumieniu z organizacjami samorządowymi proponujemy następujące rozwiązanie: po pierwsze podniesienie udziału samorządów w podatku PIT do wysokości około 60 procent. Po drugie podniesienie udziału samorządów w podatku CIT do wysokości około 31 procent. Wreszcie, a to jest rozwiązanie bardzo nowatorskie, udział samorządów w podatku VAT” – informował Gowin.

W tym ostatnim przypadku, dodał, „chodziłoby o wyrównanie szans dla słabszych ekonomicznie gmin, powiatów czy województw”. „Mówiąc konkretnie, proponujemy, by rocznie od każdego zameldowanego mieszkańca gmina otrzymywała z podatku VAT 200 zł, powiat – 75 zł, a województwo – 25 złotych” – powiedział.

Zdaniem Gowina „to zapewni stabilne finansowanie samorządom; spowoduje też wypełnienie ubytków w dochodach samorządowych wynikających z planowanych przez rząd zmian podatkowych”.

„Będziemy też bardzo kategorycznie domagać się tego, aby rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych był rozdzielany według obiektywnego algorytmu, a nie dobrej lub złej woli rządzących” – przekonywał szef Porozumienia.

Zwrócił też uwagę, że planowane przez rząd zmiany podatkowe będą oznaczały dla samorządów utratę około 145 miliardów złotych w ciągu 10 lat. „Rozwiązania, które proponuje Porozumienie, mają charakter systemowy i pozwolą zapełnić tę gigantyczną wyrwę w dochodach samorządów. Liczymy na to, że obóz rządowy pochyli się nad tymi propozycjami, to na razie jedyna propozycja rozwiązań systemowych, którą sformułowano w kontekście debaty o podatkach i Polskim Ładzie” – wyjaśniał Gowin. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ ann/