PSP: PONAD 3,2 TYS. INTERWENCJI W ZWIĄZKU Z SILNYM WIATREM; ZGINĘŁY 4 OSOBY, 6 ZOSTAŁO RANNYCH

Autor / 1 miesiąc temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

2021-10-21, 15:54 Warszawa (PAP)

W czwartek do godziny 14.30 w związku z silnym wiatrem straż pożarna w całym kraju interweniowała ponad 3,2 tys. razy – powiedział PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że w wyniku tych zdarzeń cztery osoby zginęły a sześć zostało rannych.

Szczecin, 21.10.2021. Strażacy usuwają powalone drzewo na ul. Modrej w Szczecinie, 21 bm. Od godziny 8 w regionie odnotowano 83 zdarzenia atmosferyczne, związane z silnymi wiatrami w powiatach: myśliborskim, szczecińskim, szczecineckim, polickim, pyrzyckim, stargardzkim, waleckim, goleniowskim oraz gryfińskim. (mb/amb) PAP/Marcin Bielecki

Brygadier Karol Kierzkowski w rozmowie z PAP przekazał, że w czwartek do godziny 14.30 w związku z silnym wiatrem straż pożarna odnotowała 3235 interwencji. „Najwięcej w woj. dolnośląskim (952), wielkopolskim (684), lubuskim (498), zachodniopomorskim (464) i kujawsko-pomorskim (211)” – wyliczył.

Wskazał, że w wyniku tych zdarzeń cztery osoby zginęły – wszystkie w województwie dolnośląskim. „W wyniku silnego podmuchu wiatru w miejscowości Rusko samochód dostawczy został zepchnięty z drogi i dachował. Jedna osoba zginęła. Z kolei w miejscowości Siechnice na pracownika przewróciła się ściana budowanego domu. Zginął na miejscu” – tłumaczył strażak, dodając, że do kolejnego śmiertelnego zdarzenia doszło we Wrocławiu, gdzie drzewo przewróciło się na samochód osobowy. „W tym zdarzeniu zginęły dwie osoby” – podał.

Przekazał również, że w związku z silnymi wiatrami rannych zostało sześć osób, z czego dwóch to ratownicy PSP – jedna osoba w zachodniopomorskim, jedna w lubuskim a cztery na Dolnym Śląsku.

IMGW wydał w czwartek rano alerty przed silnym wiatrem dla czternastu województw, wszystkich poza woj. lubelskim i w woj. małopolskim.

Na terenie pięciu województw ostrzeżenia mają drugi stopień: w północno-zachodniej części woj. lubuskiego i wielkopolskiego, w woj. zachodniopomorskim oraz na północy woj. pomorskiego i woj. warmińsko-mazurskiego. Według prognoz średnia prędkość wiatru wyniesie tam ok. 30-50 km/h, a w porywach osiągać będzie ponad 100 km/h.

W pozostałych województwach wydane alerty mają niższy, pierwszy stopień. Tam porywy wiatru mogą osiągać ok. 90 km/h.

Do mieszkańców tych części kraju, gdzie prognozowany jest silny wiatr, rano alerty rozsyła RCB. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ lena/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content