To informacja nie tylko dla kajakarzy, ale i kierowców. Inwestycja wiązać się będzie bowiem z utrudnieniami na głównej ulicy w mieście.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz informuje, że modernizacja śluzy rozpocznie się w drugiej połowie roku.

– Szacujemy, że zakończenie robót budowlanych oraz uzyskanie pozwoleń na użytkowanie nastąpi w grudniu 2023 roku. Remont będzie polegał na wzmocnieniu ścian komory i głów przepustu, wymianie poszycia wrót, renowacji mechanizmu napełniania, zmianie sposobu obsługi śluzy, umocnieniu brzegów ścianką szczelną awanportu dolnego i górnego, pogłębieniu kanału od strony awanportu dolnego oraz zmianie zagospodarowania terenu wokół zabytku.

Nad śluzą przebiega ulica 29 listopada, czyli jedna z najbardziej zatłoczonych dróg w Augustowie. Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz podkreśla, że dość długo trwały rozmowy, jak przeprowadzić inwestycję, aby nie zablokować ruchu w mieście.

– Wody Polskie skierowały do nas pytanie, jak najlepiej dojechać do śluzy ciężarówkami. Nie ma bowiem możliwości, aby utworzyć dla nich stałą trasę przy Starej Poczcie. Będzie się to odbywało się w ten sposób, że jeśli samochód zechce wyjechać od śluzy, to ktoś wstrzyma ruch na około minutę. To droga krajowa nr 16, więc nie ma opcji, żeby most był zablokowany na stałe.

Remont śluzy wyceniono na około 10 mln złotych.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki