Wzdłuż drogi wojewódzkiej prowadzącej przez Nowinkę powstanie bowiem ścieżka. Na poniedziałkowej (29.03) sesji sejmiku wojewódzkiego radni przeznaczyli 950 tysięcy złotych na dokumentację projektową.

Bogdan Dyjuk – zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Jak mówi radny Bogdan Dyjuk, trasa będzie miała ponad 30 kilometrów.

– Ścieżka zacznie się na rogatkach Augustowa, za zajazdem Hetman. Pobiegnie przez Szczebrę, Nowinkę i Gatne, aż do ronda pod Suwałkami. Zostaną przy niej wykonane wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem poruszających się, czyli na przykład różne oznakowania. Będą tam również punkty obsługi rowerzystów, takie jak wiata z ławkami i mapa szlaku, miejsca do przymocowania roweru, a także kosze na śmieci i punkty pomocy technicznej.

Radny Dyjuk dodaje, że ścieżka stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych na Suwalszczyźnie.

– Taka ścieżka między Augustowem a Suwałkami jest potrzebna, ponieważ wielu turystów mogłoby dojeżdżać tamtędy do Doliny Rospudy oraz na Święte Miejsce. Umożliwi to również mieszkańcom Nowinki bezpieczne dotarcie do kościoła, który znajduje się poza tą miejscowością. Będzie to jednocześnie połączenie szlaku Green Velo z trasą na Płociczno. Poza tym pojawi się możliwość przejazdu po najbardziej ciekawych miejscach naszego subregionu.

Ścieżka będzie gotowa najwcześniej w 2023 roku. Koszt jej budowy może wynosić nawet 10 milionów złotych.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki