We wtorek, 16 marca w siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Augustowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i stypendiów Burmistrza Miasta Augustowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. 

W imieniu Burmistrza Mirosława Karolczuka laureatów nagrodził Zastępca Burmistrza Filip Chodkiewicz.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia otrzymali:

Chór MELODIA – który powstał w 2016 r. w wyniku połączenia chórów „Złota Jesień” i „Agat”. Chór aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Augustowa i regionu. Występuje na licznych uroczystościach, przeglądach twórczości ludowej i regionalnej. Chór występował również na Białorusi, Litwie czy Ukrainie. Obecnie planują wyjazd z koncertem na Łotwę na zaproszenie zespołu „Jutrzenka” z Łotwy. Wykonują utwory od pieśni patriotycznych i ludowych po kolędy, do współczesnej muzyki rozrywkowej. 

Anna Gajdzińska – od 2018 r. działa w Teatrze Pneumatycznym biorąc udział aktorski w spektaklach i projektach artystycznych. W latach 2009-2017 współpracowała z Fundacją Cordis, prowadząc warsztaty i zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży. Za rolę Anny Norbery w „Sekret Misia Gagatka” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w czasie VII Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” w Bielsku Podlaskim. 

Szymon Świątkowski – uczeń Sportowego Klubu Tańca „Promenada”. Ma na swoim koncie udział w ponad 50 ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach tańca towarzyskiego, konkursach i pokazach. Obecnie trenuje w parze z Zuzanną Kruszniewską. Dzięki pracowitości, pilności i poświęceniu wspólnie z partnerką wywalczyli m. in. tytuł mistrza województw podlaskiego w tańcach standardowych.

Oliwier Nurkiewicz – od 6 lat rozwija i poszerza swoje umiejętności w Sportowym Klubie Tańca „Promenada”. Efekty swojej pracy prezentuje podczas licznych turniejów i zawodów tanecznych. W 2019 r. otrzymał klasę taneczną „D”. W 2020 roku wspólnie z partnerką zdobyli Vice-Mistrzostwo Województwa Podlaskiego w tańcach latynoamerykańskich. 

Stypendium w kategorii do 26 lat otrzymali:

Rafał Rowiński – absolwent studiów filmoznawczych na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem i realizatorem filmu pt. „W Augustowie się kręciło”, który opowiada o filmach nagrywanych w Augustowie. Film jest swoistą mapą i kroniką filmową o artystycznej przeszłości Augustowa, w którym niegdyś filmowcy widzieli atrakcyjny ośrodek filmowy. 

Zuzanna Kozłowska – flecistka i solistka, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwalów folklorystycznych. Studiuje obecnie na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym, kierunek instrumentalistyka, specjalność: gra na flecie traverso i II roku, na Wydziale Wokalno-Aktorskim, kierunek wokalistyka.  

Mikołaj Michniewicz – uczeń IV klasy PSM I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie w klasie fortepianu. Na przestrzeni roku 2019/2020 uczestniczył w konkursach pianistycznych o randze szkolnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej zdobywając m.in. II miejsce podczas XII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Dziesięciolatków, tytuł Laureata – XXI Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz w Olsztynie czy III nagrodę podczas XIX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.

Stypendium w kategorii powyżej 26 roku otrzymali:

Marek Wasilewski – tancerz tańca towarzyskiego. Uczestnik licznych ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów tańca. W 2020 roku wspólnie z partnerką zdobyli II miejsce podczas Mistrzostw Polski oraz mistrzowskiej klasy A, a także II miejsce w Ogólnolitewskim Turnieju Tańca Śiauliai. Podczas Międzynarodowego Turnieju Tańca Brno w Czechach wywalczyli XII miejsce. 

Elżbieta Maria Granacka – nauczycielka i instruktorka muzyczna. Od 30 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Instruktor trzech zespołów muzycznych, tria smyczkowego, Teatru Piosenki APK. Oprócz przygotowania wokalnego członków zespołu, komponuje utwory, opracowuje je pod względem aranżacyjnym i interpretacyjnym. 

Konrad Milanowski – prowadzi zajęcia teatralne w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie. Od 2018 r. jest członkiem Teatru Pneumatycznego przy APK gdzie włącza się w przygotowania wydarzeń artystycznych. W latach 2014-2015 działał również w teatrze przy Suwalskim Ośrodku Kultury. 

Wieczór uświetniły specjalnie przygotowane występy artystyczne. Podczas uroczystośc wystąpiłyi Natalia Kossobudzka, Patrycja Bożewicz i Marta Fadrowska, które przygotowała Elżbieta Granacka.

Wszystkim laureatom nagród i stypendiów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

|Wydział Komunikacji Społecznej, Kultury, Turystyki i Promocji

Urząd Miejski w Augustowie

zdjęcia: Kajetan Kłoczko / UM w Augustowie