Pierwszą ekspozycją w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury po generalnym remoncie obiektu, jest wystawa akwareli Barbary Gałczyńskiej pn. „Świat akwareli”. Otwarcie wystawy obyło się w piątek, 29 października 2021 r. w Małej Galerii APK, przy Rynku Zygmunta Augusta 9 w Augustowie.

W licznym gronie osób przybyłych na wernisaż był również burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk. Gospodarz miasta pogratulował Barbarze Gałczyńskiej dotychczasowych osiągnięć artystycznych i wyraził swoje przekonanie, że będzie jeszcze wiele okazji do gratulacji, ponieważ pani Barbara jest osobą bardzo aktywną w tym co robi i konsekwentnie zmierza do wyznaczanych celów.

W folderze do wystawy słowo wstępne napisała artystka-malarka, Jolanta Drozd.

Akwarele Barbary to przede wszystkim pejzaże – delikatne, nastrojowe, pełne niedopowiedzeń. Najbliższe je j sercu są tematy związane z lasem i wodą. Jeziora, żaglówki, bory cieniste, zielono-szmaragdowe rzeki są jakże częstym motywem jej akwarelowych poczynań. Basia akwarelistka stanowi kontrast do Basi, jaką znamy – bardzo radosnej, pogodnej, otwartej osoby. Tworzy przepełnione ciszą, rzekłabym, liryczne malarstwo. Z ciekawością obserwuję jak konsekwentnie podąża własną twórczą drogą.


„Urodziłam się i mieszkam w Augustowie i właśnie tu, na pięknej Ziem i Augustowskiej zrodziła się fascynacja malarstwem – czytamy w biogramie Barbary Gałczyńskiej – Przez 32 lata artystycznej aktywności powstało setki prac w różnych technikach. Było wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych – m.in Porto Ceresio, Druskiennikai, Tirana, Oxford, Haapsalu, Fabriano, Pyrenee/Francja, Wietnam, Kijów. W sposób szczególny fascynuje mnie jednak akwarela.

To delikatność, nieprzewidywalność, to emocje subtelnie w pisane w każdy obraz. Akwarela jest ulotnością odczuwania otoczenia i najbardziej esencjonalną form a wypowiedzi artystycznej.

Jestem absolwentką Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Gdańskiego i Członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Mojej akwarelowej pasji poświęcam każdą wolną chwilę, a w kręgu zainteresowań są ulubione tematy – pejzaż, stara architektura, marynistyka, kwiaty, martwa natura, eksperymenty z abstrakcją. Uczestniczyłam w wielu plenerach malarskich. To miejsca spotkań z przyjaciółmi i doskonalenia trudnego warsztatu akwareli.”

Fotorelacja z wydarzenia na naszym profilu facebookowym TUTAJ >>>

Wystawę możemy oglądać do końca grudnia br. w Małej Galerii APK przy ulicy Rynek Z. Augusta w Augustowie.

|Bart. / augustow.org