2021-07-09, 19:06 Warszawa (PAP)

W sobotę jedynie na wschodzie i południowym wschodzie można się spodziewać burz. Temperatura będzie zdecydowanie niższa – poinformował w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Lublin, 24.06.2021 Burza nad Lublinem, 24 bm. PAP/Wojtek Jargiło

Po nocnych burzach, sobotni sobotni poranek i dzień będą raczej spokojne.

Jak zaznaczył synoptyk, „w sobotę najgorsza pogoda będzie na krańcach wschodnich i południowo wschodnich. Tam będziemy jeszcze mieli strefę frontu, który w piątek przyniósł gwałtowne zjawiska”. W tych rejonach mogą wystąpić burze, jednak będą one nieco słabsze niż te z piątkowej nocy. Opady deszczu wyniosą maksymalnie do 30 mm wody na mkw. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 70-75 km/h.

Nad resztą kraju pogoda będzie lepsza. Lekkie opady mogą wystąpić na północy kraju, jednak będą to zjawiska lokalne i zdecydowanie słabsze niż ostatni. Jak zapewnia Walczak, „raczej na tym obszarze nie wystąpią burze”.

Będzie zdecydowanie chłodniej, szczególnie na zachodzie kraju. Tam słupki termometrów pokażą 23-25 stopni Celsjusza. Nieco cieplej na wschodzie, tam 27-28 stopni. W całym kraju temperatury nie przekroczą magicznej wartości 30 stopni. „Chwilowo odpoczniemy od wysokich temperatur” – powiedział Walczak. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ robs/