2021-08-23, 20:43 Warszawa (PAP)

Nasza Straż Graniczna w ostatnich tygodniach zatrzymała 45 osób, które brały udział i pomagały przy nielegalnym przekraczaniu granicy bądź też organizowali ten przerzut – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. W 11 przypadkach sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec tych osób – dodał.

Na antenie TVP Info Kamiński mówił, że obecnie aktywizują się zorganizowane grupy przestępcze, które uczestniczą w przerzucie nielegalnych imigrantów. „Nasza Straż Graniczna w ostatnich tygodniach zatrzymała 45 osób, obcokrajowców, którzy brali udział i pomagali przy nielegalnym przekraczaniu granicy bądź też organizowali ten przerzut. W 11 przypadkach sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec tych osób” – ujawnił szef MSWiA.

Jak wyjaśnił, są to ludzie z całego świata, „głównie z postsowieckich republik”.

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów, m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś. Według informacji Straży Granicznej grupa liczy obecnie 24 osoby. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ robs/